Jak uniknąć ukrytych opłat za konto

Rachunek za 0 zł, bezpłatna karta bankomatowa, wypłaty bez prowizji… Dopiero gdy sprawdzamy saldo, okazuje się, że bank tu zabrał 1 zł, a tu 5! Wiele usług pozornie jest darmowych. Demaskujemy bankowe triki!

Zdjęcie

Jaki rachunek w banku może być uznany za darmowy? /123/RF PICSEL
Jaki rachunek w banku może być uznany za darmowy?
/123/RF PICSEL

Eksperci odpowiadają: Andrzej Bućko, Federacja Konsumentów w Warszawie, Marcin Nagórek, radca prawny, Agnieszka Majchrzak, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Coraz częściej skarżycie się, że banki nie grają z Wami fair. Nasi eksperci przekonują, że w starciu z potężnymi instytucjami finansowymi nie jesteśmy bezbronne!

Reklama

Jaki rachunek w banku może być uznany za darmowy?

Takie pytanie może brzmi dziwnie, ale w praktyce jest całkiem uzasadnione. Z reguły bowiem bank rezygnuje z opłaty za obsługę konta tylko pod określonymi warunkami. Czy więc operacje bankowe na takich kontach są faktycznie darmowe? Wyjaśniamy, jak to sprawdzić i uniknąć zbędnych wydatków!

•Przede wszystkim przeczytajmy umowę o prowadzenie konta oraz załączniki. Przestudiujmy tabelę opłat. Jeśli jakiś zapis jest niejasny – pytajmy: w oddziale, telefonicznie, a najlepiej mailem, bo wtedy mamy odpowiedź banku na piśmie.

•Regularnie sprawdzajmy, czy bank nie wprowadził zmian w regulaminie, tabeli opłat itp.

•Jeśli jakakolwiek opłata ściągnięta z naszego konta budzi wątpliwości, składajmy w banku pisemną reklamację. Wszystkie te sposoby pomogą nam uniknąć sytuacji, w których za darmowe konto musimy niemało płacić.

Warto poznać najczęstsze scenariusze, by wiedzieć, na co zwrócić baczną uwagę.

Wypłaty z bankomatu. Uważajmy, jaki to bankomat i... ile wypłacamy

M. Nagórek: Nawet gdy wypłacamy własne pieniądze, też strzeżmy się pułapki.

Przykład 1.: bez opłat może być jedynie wypłata z bankomatu należącego do banku, w którym mamy konto. Natomiast, gdy pobierzemy pieniądze z bankomatu innego banku, to z naszego konta może zostać potrącona prowizja. Może to być opłata stała lub określona procentowo, np. 3% wypłacanej kwoty (banki zwykle podają minimalną i maksymalną stawkę prowizji).

Przykład 2.: banki mogą ustanawiać limity wypłaty gotówki bez prowizji (np. 200 zł). Ale pobiorą prowizję, jeśli wypłacimy... mniej.

Wiele banków inkasuje też opłaty za samo sprawdzenie salda konta w bankomacie. Mogą pobrać nam z konta od 1 zł do 5 zł! Inną formą wyciskania pieniędzy z klienta jest prowizja pobierana za zmianę PIN-u do karty w bankomacie. Wynosi ok. 3 zł.

A. Majchrzak: Gdy będziemy na wakacjach za granicą, pamiętajmy, że wypłacanie pieniędzy kartą kredytową może nas dużo kosztować z „darmowego” konta – zazwyczaj co najmniej 10 zł, ale nie mniej, niż 3-4% wyciąganej kwoty.

Określone wpływy na konto! To często warunek darmowego konta! Zapytajmy tylko... skąd mają być wpłaty na nasze konto

M. Nagórek: I to nie jest zabawne pytanie! Niektóre banki życzą sobie, by comiesięczne wpływy na darmowe konta pochodziły z tzw. zewnętrznego źródła, np. z rachunku z innego banku. W sytuacji, gdy mamy w tym samym banku co darmowe konto inny rachunek, np. oszczędnościowy, i przelejemy z niego wymaganą sumę na konto osobiste – może się okazać, że nie dopełniliśmy wymogów i musimy płacić za utrzymanie „darmowego” konta.

Darmowe na czas określony! Upewnijmy się, jak długo obowiązuje konto bez opłat

M. Nagórek: Pamiętajmy, że bank w każdej chwili może zmienić taryfę opłat i prowizji za różne operacje. Wprawdzie wtedy mamy prawo do wypowiedzenia umowy konta osobistego  lub sprzeciw od nałożonej opłaty, ale jest na to termin wskazany przez bank. Jeśli termin przegapimy, bank uzna, że akceptujemy nowe opłaty i radośnie nas nimi obciąży.

Miesięczne ubezpieczenie NNW. Uwaga! Taka polisa nie zawsze działa

A. Majchrzak: Banki często proponują konto za „0” pod warunkiem, że będziemy opłacać ubezpieczenie – co miesiąc np. kilkanaście złotych. Czy warto się decydować?  Niekoniecznie! Takie ubezpieczenie nie w każdej sytuacji chroni spadkobierców zmarłego właściciela konta.

W gruncie rzeczy takie konto nie jest darmowe – płacimy przecież za ubezpieczenie, z którego zapewne nie zobaczymy ani złotówki, bo trudno spełnić ostre warunki wypłaty świadczenia.

Krajowe przelewy z konta. Uwaga na autoryzację

M. Nagórek:  Banki stosują różne metody autoryzacji, a to oznacza różne opłaty. Np. w niektórych bankach zapłacimy od 50 gr do 1 zł za wysłanie SMS-a z hasłem, które jest potrzebne do zatwierdzenia operacji.

Przelewy zagraniczne. Do UE nie musimy przepłacać

A. Bućko: Niestety, zdarza się, że za „standardowy” przelew zagraniczny bank ściągnie z naszego konta od kilkunastu złotych, nawet do 200 zł! Ale przelew do innego kraju Unii Europejskiej można zrobić taniej! To przelew tzw. typu SEPA, kosztuje od 5 zł do 20-30 zł (potrącone z naszego konta).

Korzystanie z infolinii banku

Nim wykręcimy numer, pomyślmy, czy chcemy płacić za rozmowę z konsultantem, czy uzyskać te same informacje za darmo.

A.Bućko: Praktycznie wszystkie banki umieszczają w umowach i regulaminach klauzulę: „Opłata za połączenie według taryfy operatora”. Oznacza to, że czasami jedna długa rozmowa telefoniczna, zwłaszcza z komórki, może kosztować... kilka złotych!

Jeśli chcemy tego uniknąć, wystarczy odrobina sprytu – skierujmy pytanie mailem lub zostawmy swoje dane kontaktowe w zakładce na stronie internetowej banku. Wtedy pracownik banku do nas oddzwoni.

3 kroki do dochodzenia swoich racji w banku

1 Gdy Bank naliczy opłaty, których miało nie być, składajmy reklamację. Można to uczynić telefonicznie, mailem, osobiście w oddziale.

Radzimy składać reklamację na piśmie, np. listem poleconym! W przeciwnym razie bank może się nawet...wyprzeć, że klient dzwonił w tej sprawie. Bank ma na odpowiedź maksymalnie 30 dni (takie są wytyczne Związku Banków Polskich).

2 Gdy chcemy rozwiązać umowę konta z bankiem. Nie musimy koniecznie wypowiadać umowy. Można negocjować jej rozwiązanie za porozumieniem. To oszczędzi koszty liczone np. w okresie wypowiedzenia. W tym celu najlepiej napisać mail i czekać na stanowisko banku.

3 Po pomoc do arbitra. Gdy wyczerpane zostało postępowanie reklamacyjne w banku, możemy złożyć wniosek o wszczęcie postępowania przez Arbitra Bankowego.

Adres: Bankowy Arbitraż Konsumencki, ul. Kruczkowskiego 8, 00-380 Warszawa.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Spadek. Załatwiamy formalności u notariusza

    Porozumienie spadkobierców zapewni szybki podział majątku. Także w kancelarii można załatwić wszystkie sprawy spadkowe. Notariusz najpierw sporządza akt poświadczenia dziedziczenia i rejestruje... więcej