Jak zablokować płatne SMS-y

Informacje o blokadach możesz uzyskać u swojego operatora – telefonicznie lub w sklepie.

Zdjęcie

Lepiej zablokować płatne SMS-y /123/RF PICSEL
Lepiej zablokować płatne SMS-y
/123/RF PICSEL

Chcemy przeczytać płatny artykuł w internetowym wydaniu gazety, obejrzeć film z internetowej wypożyczalni, kupić dzwonek na telefon czy otrzymać SMS-em horoskop. Za te usługi płacimy tzw. SMS-ami premium, czyli o podwyższonej wartości (w ramce wyjaśniamy, ile takie SMS-y kosztują). Rachunek za to jest dopisywany do comiesięcznego rozliczenia z naszym operatorem.

Zdarza się, zwłaszcza gdy decydujemy się na korzystanie z usług informacyjno-rozrywkowych, że opłaty z te go tytułu mogą wynosić nawet kilkadziesiąt czy kilkaset złotych miesięcznie.

Reklama

Na przykład wówczas, gdy często otrzymujemy SMS-y z horoskopem czy od wróżki. Wyjaśniamy, jak w poszczególnych sieciach zablokować tego typu płatne wiadomości – zgodnie z przepisami jest to bezpłatne.

W Play jest to usługa STOP SPAM. Aby ją aktywować, trzeba wysłać SMS o treści STOP pod numer 252.

W ten sposób możemy zablokować SMS-y przychodzące z numerów skróconych, zaczynających się od cyfr: 7, 8 oraz 9. Przy korzystaniu z tej usługi nadal będziemy otrzymywać przydane SMS-y, np. z jednorazowymi kodami z banku czy też informacje o promocjach z programów lojalnościowych, z których korzystamy. Doręczane będą także wiadomości z zamówionymi prenumeratami SMS (z numerów skróconych zaczynających się od cyfr 5 i 6). Blokada płatnych MMS-ów nie jest możliwa.

W Orange trzeba zalogować się na swoje konto internetowe (na Mój Orange), wejść w za- kładkę „pakiety i ustawienia”, potem w „ustawienia” i w sekcji „blokady” włączyć usługę „Blokada dostępu do serwisów premium”.

Możemy zrobić to także telefonicznie, dzwoniąc do Biura Obsługi Klienta – tel. 510 100 100. Otrzymamy SMS potwierdzający wprowadzone zmiany. Aby zablokować wszystkie usługi premium w Plusie należy aktywować blokady oddzielnie na każdy rodzaj usługi – SMS-y, MMS-y czy połączenia głosowe.

Możemy to zrobić z pomocą sprzedawcy podczas wizyty w salonie operatora lub wysyłając pod numer 2601 SMS o treści: – LIMIT SMS 0 (to całkowita blokada SMS-ów premium); – LIMIT MMS 0 (to blokada płatnych MMS-ów); – LIMIT GL 0 (blokada wychodzących połączeń na płatne numery, np. zaczynających się od liczby 605).

Pamiętajmy, że jeśli zablokowaliśmy usługi premium, to gdy ponownie z nich skorzystamy – np. wykupimy dostęp do filmu, blokada przestanie działać. I znów będziemy dostawać SMS-y, np. zachęcające do wzięcia udziału w konkursie.

Koszt SMS-a

Możemy dowiedzieć się, ile kosztuje SMS, patrząc na nu mer, pod który ma być wysłany.

1. Przy najczęściej używanych numerach, zaczynających się od cyfry 7, druga cyfra numeru odpowiada za jego koszt (netto, czyli bez podatku VAT). Tak więc za SMS wysłany pod numer 7123 zapłacimy złotówkę (plus VAT) a za SMS pod numer 7234 – 2 zł (plus VAT), itd.

2. SMS-y droższe niż 9 zł netto, zaczynają się od cyfry 9. Kolejne dwie cyfry po dziewiątce oznaczają ich koszt netto. Na przykład SMS wysłany pod numer 9150 będzie kosztował 15 zł (plus VAT).

Konsultacja: prawnik Adrianna Łuczak

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Świat & Ludzie

Zobacz również