Karty zbliżeniowe: jak ich bezpiecznie używać?

Są wygodne – można nimi szybko zapłacić za drobne zakupy i wcale nie trzeba pamiętać PIN-u. Posługuj się nimi tak, by nie było to ryzykowne!

Kartą zbliżeniową możemy też płacić za droższe zakupy – do kwoty określonej w umowie z naszym bankiem.

Karty z funkcją zbliżeniową mają wbudowany niewielki mikroprocesor i pamięć. Jeśli na twojej karcie jest napis Pay-wave albo Pay-pass (i znak graficzny w postaci czterech rozchodzących się fal radiowych), to znaczy, że masz kartę pozwalającą płacić przez zbliżenie do terminala. Odczyt informacji z karty odbywa się bezprzewodowo, bez potrzeby wsuwania jej do czytnika czy przeciągania przez czytnik.

Reklama

Większość banków wydaje już swoim klientom wyłącznie karty, które mają funkcję zbliżeniową. Są nie tylko nowoczesne, ale wygodniejsze w użyciu niż tradycyjne, czyli te, które działają tylko po podaniu PIN-u lub gdy właściciel karty złoży swój podpis na wydruku z terminala.

Przy niedużych zakupach, do 50 zł, wystarczy przyłożyć ją na sekundę do czytnika. Nie musisz zaprzątać sobie głowy pamiętaniem PIN-u.

Karty zbliżeniowe są niezwykle praktyczne, bo mogą być nośnikami biletów komunikacji miejskiej, elektronicznej legitymacji studenckiej czy nawet karty bibliotecznej.

Ochrona karty i środków: Jakie zabezpieczenia stosują banki?

Banki na różne sposoby zabezpieczają karty zbliżeniowe. Przede wszystkim narzucają maksymalny limit dzienny transakcji zawieranych tymi kartami. Zazwyczaj nie przekracza on 200–300 zł (to zależy od karty i banku, który ją wydał). Na czipach niektórych kart są zainstalowane liczniki transakcji, które wyłączają funkcję zbliżeniową w sytuacji, gdy klient przekroczy pewną liczbę transakcji (np. chce wykonać czwartą transakcję, zaś limit dzienny wynosi tylko trzy). Licznik zmniejsza więc znacznie ryzyko kradzieży pieniędzy za pomocą karty.

Pamiętaj, że niemożliwe jest przechwycenie informacji zawartych na karcie przez postronne osoby (np. klient stojący za tobą przy kasie nic nie podejrzy). Przy płatności zbliżeniowej karta aktywuje się na ułamek sekundy, na wyraźne polecenie terminala, i działa jedynie w bardzo niewielkiej odległości od czytnika, do 5 cm.

Karty zbliżeniowe są urządzeniami pasywnymi – nie emitują fal radiowych i nie zakłócają się nawzajem. A to oznacza, że możesz nosić w portfelu np. dwie takie karty bez obaw, że jedna drugą uszkodzi.

Zaginięcie: co trzeba zrobić, by zminimalizować straty?

Co powinnaś zrobić, jeśli zorientujesz się, że zniknęła karta zbliżeniowa? Postępujesz tak samo, jak w przypadku utraty każdej karty, czyli niezwłocznie zadzwoń do banku i ją zastrzeż. Warto mieć taki numer telefonu zawsze przy sobie, zapisać go np. w komórce, notesie. Od chwili zgłoszenia bank ponosi odpowiedzialność za nieuprawnione transakcje.

Swoje ewentualne straty możesz zminimalizować, zastrzegając w banku, że każda transakcja po przekroczeniu ustalonego limitu (np. powyżej 100 zł), musi być potwierdzana twoim podpisem lub podaniem numeru PIN karty.

Odpowiedzialność banku

Od momentu, gdy zastrzeżesz kartę, to bank odpowiada za bezpieczeństwo twoich pieniędzy na koncie. Dlatego bardzo ważne jest, żeby jak najszybciej zgłosić zaginięcie lub kradzież karty na infolinię banku lub organizacji płatniczej (np. Visa), która ją wydała. Gdy złodziej dokona jednak transakcji kradzioną kartą, bank ma obowiązek pokryć poniesione przez ciebie straty, jeśli wykonane w tym czasie transakcje przekroczą równowartość 150 euro (to około 630 zł).

Warto sprawdzić

➠Millennium Impresja to karta specjalnie dla pań. Gwarantuje 5 proc. rabatu w markowych sklepach i specjalne bonusy, np. na usługi medyczne.

➠Mastercard PAYBACK Banku Zachodniego WBK to naklejki zbliżeniowe! Przyklej je np. na telefon i… płać!

Konsultacja: Marcin Nagórek, radca prawny

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Naj

Zobacz również

  • « LPG to tańsze rozwiązanie niż jazda na benzynie albo ropie, trzeba jednak mieć świadomość tego, że jego instalacja oznacza jednorazowy koszt 1,5-5 tys. zł (w zależności od generacji LPG), który... więcej