Minusy wyższej płacy minimalnej

Od 1 stycznia 2017 r. do 2000 zł (brutto) wzrosło minimalne wynagrodzenie. Wydawałoby się, że to dobra wiadomość, bo wcześniej minimalna pensja wynosi 1850 zł. Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich. Na tej podwyżce mogą stracić matki, które samotnie wychowują jedno dziecko. Pieniądze na utrzymanie dzieci mogą od nowego roku stracić tysiące samotnych matek.

Dotyczy to sytuacji, gdy ojciec dziecka nie płaci na nie alimentów i w związku z tym matka otrzymuje świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Jednym z podstawowych warunków, aby je otrzymać, jest spełnienie kryterium dochodowego (od lat nie było ono podwyższane).

Reklama

Pieniądze zostaną przyznane, jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 725 zł. Tak więc matka, która samotnie wychowuje jedno dziecko, nie może mieć wyższego dochodu niż 1450 zł.

Tymczasem, jeśli będzie zarabiać 2000 tys. zł brutto, jej dochód (czyli pensja wypłacana na rękę) wyniesie 1459,48 zł. Taką kwotę podaje kalkulator płac brutto/netto na stronie Ministerstwa Finansów (http://www.finanse.mf.gov.pl).

Tak więc kryterium dochodowe zostanie przekroczone o 4,74 zł, co oznacza utratę świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. To będzie duży cios dla tysięcy samotnych matek, bo jeśli ktoś ma minimalną pensję, liczy się dla niego dosłownie każda złotówka.

Świadczenie jest wypłacane w takiej kwocie, jak zasądzone alimenty, nie może być jednak wyższe niż 500 złotych na dziecko. Średnia kwota alimentów wypłacanych przez państwo to niecałe 400 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Kiedy przedawniają się nasze należności

    Czy możesz podać do sądu osobę, która przez pięć lat nie oddaje ci pieniędzy? Jak długo sama możesz być ścigana za zapomniany dług sprzed lat? Sprawdź to. więcej