Naprawy samochodowe

Gdy masz wrażenie, że specjalista naciąga cię na dodatkowe wydatki, przestudiuj fakturę.

Sylwia J. niedawno zrobiła prawo jazdy i kupiła samochód. Nie stać jej było na nowy, więc kupiła używany. Kilka tygodni później popsuł się w nim niewielki element, ale w autoryzowanym warsztacie powiedziano jej, że trzeba wymienić całą dużą część, a naprawa będzie kosztowała półtora tysiąca złotych.

Sylwia uznała, że to stanowczo zbyt wygórowana cena, opowiedziała więc o swoim kłopocie koledze w pracy. On też miał nie najnowszy samochód i co jakiś czas musiał go reperować.

Reklama

– To klasyczny sposób naciągania klienta – powiedział. – Tę część, o której mówisz, wystarczy kupić za kilkadziesiąt złotych, a zamontują ją tanio w każdym warsztacie – dodał.

Jak należy rozmawiać z fachowcem

W rozmowie z doświadczonym kierowcą Sylwia dowiedziała się, na co zwracać uwagę w rozmowie z pracownikami warsztatów. – Jeśli korzystasz z usług przypadkowych warsztatów, to zawsze, zanim zostawisz tam samochód, zwróć uwagę na stan urządzeń i maszyn w pomieszczeniu. Zapytaj też o kwalifikacje mechaników, a także o rodzaj napraw, jakich dokonują. W ten sposób zorientujesz się, jacy to są specjaliści – poradził kolega.

Poinformował ją też, czego powinna wymagać od pracowników warsztatu samochodowego. – Przede wszystkim mechanik powinien ci powiedzieć, jaka to usterka, jaki jest zakres naprawy, w jakim terminie ją wykona i ile będzie ona kosztowała – wskazał jej drogę postępowania. Sylwia dowiedziała się też, że zanim zostawi auto w warsztacie, powinna zażądać spisania wszystkich ustaleń, zaznaczyć, jaki jest przebieg pojazdu, a także określić inne uszkodzenia, które nie wymagają w tym momencie naprawy.

– W razie gdybyś odebrała samochód w innym stanie, niż oddałaś, z wyjątkiem oczywiście naprawy, będzie ci łatwiej z takim protokołem dochodzić swoich praw w sądzie – dobrze radził kolega. Powiedział jej też, co można zrobić, by „otrzeźwić” mechanika, gdyby zagalopował się z remontem samochodu. – Wystarczy, że po naprawie zażądasz zwrotu zepsutych części wymontowanych z twojego auta. I uważnie przestudiuj fakturę, którą dostaniesz. Muszą być na niej wypisane wszystkie nowe części, z ich nazwami handlowymi – powiedział.

Natalia Kłoszewska

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Twoje Imperium

Zobacz również

  • Kiedy przedawniają się nasze należności

    Czy możesz podać do sądu osobę, która przez pięć lat nie oddaje ci pieniędzy? Jak długo sama możesz być ścigana za zapomniany dług sprzed lat? Sprawdź to. więcej