Opłaty: Jak je kontrolować i planować

Opanowanie domowych, a także firmowych obowiązkowych wydatków to bardzo ważna sprawa. Sprawdź, jak możesz tego łatwo dokonać, a także co zrobić, gdy już pojawiły się nieuregulowane opłaty.

Popaść w spiralę zadłużenia jest łatwo, trudniej z niej wyjść. Sprawdź, jak nie dopuścić do zaległości w opłatach.

Wiele na raz

Reklama

Zobowiązania finansowe dotyczą każdego. Czy to za abonament radiowo-telewizyjny, czy telewizję kablową lub telefon. Istotnymi opłatami są także: czynsz lub tzw. media. Do tego, w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej dochodzą rozliczenia podatkowe, a także składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Nierzadko każdy z nas ma wiele opłat w miesiącu, które trzeba uregulować na czas. Jak się w tym nie pogubić?

Rozpisz opłaty

Zacznij od porządków w swoich finansach. Często się zdarza, że nie jesteś świadoma całkowitych kosztów, jakie są do zapłacenia w miesiącu. Możesz łatwo rozpisać je sobie na kartce, czy jak wolisz np. w komputerowym arkuszu kalkulacyjnym.

Warto wtedy podzielić sobie te wydatki na kategorie. Nierzadko dopiero po takiej kalkulacji masz pełną wiedzę, a co za tym idzie – kontrolę nad wydatkami.

Usystematyzuj wpłaty

Samo panowanie nad wysokością opłat to dopiero początek. Trzeba je także płacić na czas. Niestety, łatwo się w tym pogubić, gdyż zazwyczaj każda usługa lub obowiązkowa składka ma inne okresy rozliczeniowe. Tu czasem ważny jest każdy dzień, ze względu na ustawowe lub umowne odsetki. Żeby nad tym zapanować warto np. ustawić na swoim koncie bankowym tzw. zlecenie stałe na konkretny dzień (wybierz przynajmniej jeden dzień przed ostateczną datą rozliczenia). Niektórzy usługodawcy stosują też tzw. polecenie zapłaty – czyli zgodę na ściągnięcie zobowiązania z Twojego konta. W obu przypadkach nie musisz już później pamiętać o tych opłatach, bo regulowane są automatycznie.

Wyjątkowa abolicja

Inną, ale bardzo istotną kategorią wydatków jest uiszczanie obowiązkowych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i rozliczanie się z podatku w urzędach skarbowych. Tu musisz szczególnie pamiętać o uregulowaniu opłat, gdyż w innym przypadku mogą Ci grozić poważne konsekwencje prawne.

Co jednak, jeśli już prowadząc małą firmę lub jednoosobową działalność gospodarczą zalegasz np. ze składkami do ZUS? Od roku istnieje na to rozwiązanie. 15 stycznia 2013 r. weszła w życie ustawa o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek. Dotyczy ona jednak tylko osób, które prowadziły działalność pozarolniczą od początku 1999 r. do 28 lutego 2009 r.

To wyjątkowa okazja – a trwa tylko 24 miesiące od wejścia w życie ustawy, by załatwić tę ważną sprawę. Żeby objęła Cię ta tzw. abolicja składkowa trzeba spełniać kilka warunków. Wszystkie informacje, a także odpowiednie wzory wniosków znajdziesz na stronie www.zus.pl.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • „Odbierz nagrodę gwarantowaną!”, „Czeka na ciebie paczka!” Co kryje się za takimi SMS-ami? Dlaczego nie wolno na nie odpowiadać? Jak walczyć o swoje, gdy jednak dałaś się „złapać”? więcej