Oszuści w e-bankowości

Korzystasz z bankowości internetowej za pomocą bezprzewodowego internetu (sieci WiFi)? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Oszuści mają nowy sposób, by przejąć dostęp do internetowych kont bankowych i ukraść z nich pieniądze. Zagrożenie polega na wykorzystywaniu błędów w niektórych popularnych modelach bezprzewodowych routerów WiFi.

Reklama

Pozwalają one na takie ustawienie routera, aby połączenia z bankami odbywały się za pośrednictwem serwerów należących do przestępców.

Dzięki temu pozyskują oni identyfikatory i hasła właścicieli kont poprzez podstawienie zmodyfikowanej strony banku.

Dane trafiają do przestępców

Użytkownik otrzymuje komunikat o konieczności autoryzacji operacji (np. stworzenia nowego zlecenia stałego) wraz z prośbą o podanie hasła jednorazowego, kodu z tokena lub hasła SMS. Dane te trafiają do przestępców.

Koniecznie zwracaj szczególną uwagę na komunikaty o konieczności zatwierdzenia szablonu zaufanego w związku ze zmianą formatu rachunków.

Pamiętaj, że banki nigdy nie proszą o autoryzację operacji, których ty nie zlecałaś. W szczególności – banki nie wymagają abyś autoryzowała jakiekolwiek operacje związane ze zmianą formatów rachunków, ich numeracją lub innymi działaniami prowadzonymi z inicjatywy banku.

Operacje są realizowane automatycznie

Takie operacje – jeśli są prowadzone przez banki – są realizowane automatycznie i nie wymagają podawania kodów autoryzacyjnych. Generalna zasada – kody autoryzacyjne są narzędziem przeznaczonym dla klienta, którym autoryzuje (zatwierdza) on tylko samodzielnie złożone dyspozycje.

Zwracaj też uwagę na komunikaty, w których jesteś proszona o podanie dodatkowych danych, autoryzację operacji, których nie zlecałaś, ponowne zatwierdzanie operacji, dla której wpisałaś już kod autoryzacyjny lub ponowne podanie hasła logowania.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • 1. BLIK to system polegający na płaceniu za zakupy i usługi smartfonem, a konkretnie specjalną zainstalowaną na nim aplikacją. Możesz w ten sposób opłacać rachunki w sklepach stacjonarnych i... więcej