Rezygnacja z zakupu na pokazie

Moi rodzice wybrali się na prezentację leczniczych kołder z wełny lamy. Podpisali umowę kupna, a teraz mają kłopoty finansowe i chcą zrezygnować. Czy mogą się jeszcze wycofać z tej umowy? - pyta Emilia Paszkowska z Zielonej Góry.

Konsument, który nabywa towar w trakcie takich pokazów, czyli poza lokalem przedsiębiorstwa, korzysta z większej ochrony prawnej, niż jeśli zakupiłby garnki czy pościel w sklepie. Wszelkie oświadczenia sprzedawcy, że od zawartej na pokazie umowy nie można odstąpić lub odstępując od niej, należy zapłacić karę pieniężną – są niezgodne z prawem!

Reklama

Często na takie prezentacje połączone ze sprzedażą produktów, również na kredyt, zapraszane są osoby starsze, które nie mają rozeznania w obowiązującym prawie, a postraszone karą finansową – płacą ją.

Tymczasem konsument, który zakupił jakikolwiek przedmiot poza lokalem przedsiębiorcy, może bez ponoszenia dodatkowych kosztów zrezygnować z zakupu w ciągu 10 dni, a wkrótce, ze względu na nowe przepisy – w ciągu 14 dni.

Uwaga! Do zawarcia umowy sprzedaży poza lokalem przedsiębiorstwa dochodzi, gdy nabywamy towar od sprzedawcy np. w naszym mieszkaniu, w wynajętym pomieszczeniu w szkole czy w hotelu.

Czasami prezentacje odbywają się w sklepie, w którym prowadzona jest też sprzedaż detaliczna – wówczas prawo do zrezygnowania z zakupu w ciągu 10 dni nie przysługuje.

Agnieszka Antoniak - prawnik

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Super TV
Więcej na temat:

Zobacz również

  • « LPG to tańsze rozwiązanie niż jazda na benzynie albo ropie, trzeba jednak mieć świadomość tego, że jego instalacja oznacza jednorazowy koszt 1,5-5 tys. zł (w zależności od generacji LPG), który... więcej