Sposoby na mniejsze rachunki za wodę

Latem zwykle dostajemy wyższe rachunki za wodę. Zwłaszcza, gdy mamy ogród. Jeśli jednak będziemy używać jej oszczędnie, zyskamy około 150 zł.

Zdjęcie

Możemy zaoszczędzić nawet 50%. /123/RF PICSEL
Możemy zaoszczędzić nawet 50%.
/123/RF PICSEL

Zakręć kran

Jeśli nas stać na wydatek 300-400 zł, wymieńmy kran w łazience na nowoczesny z ekoblokadą. Woda przestaje z niego płynąć, gdy wyjmujemy dłonie spod kranu. Możemy więc zaoszczędzić jej nawet 50%. Gdy mamy w domu małe dzieci lub nastolatki, wydatek na kran szybko się zwróci.

Nie siedź w wannie

Codzienny prysznic kosztuje nas tylko 12 zł miesięcznie. Natomiast kąpiel w wannie aż 60 zł! A gdy każdy z domowników zechce latem 2-3 razy dzienie zmyć z ciała pot i się ochłodzić, rachunek za wodę może wywołać prawdziwy szok.

Reklama

Pierz bez strat

Ciepła woda jest około dwa i pół raza droższa od zimnej. Trzeba bowiem doliczyć koszt jej podgrzania. Jeśli więc nasze ubrania, pościel czy ręczniki nie są zbyt brudne, pierzmy je w letniej wodzie. W sprzedaży są proszki i płyny, które spierają plamy już w 20ºC. Nie nastawiajmy więc wyższej temperatury, bo to strata pieniędzy.

Nie płucz pod kranem

Sezon owoców i warzyw w pełni. A każde z nich wymaga dokładnego umycia. Róbmy to w misce lub w wirówce do sałaty, a nie pod kranem. W ten sposób zaoszczędzimy nawet 60% wody. Jeśli nie mamy zmywarki, to naczynia również zmywajmy w misce albo w zamkniętej korkiem komorze zlewozmywaka. A potem szybko wypłuczmy je pod kranem. Zaoszczędzimy w ten sposób nie tylko wodę, ale także środki do zmywania.

Nie wylewaj czystej wody do ścieku

W każdym gospodarstwie domowym marnuje się sporo czystej, pitnej wody, którą można wykorzystać. Kilka litrów trafia do ścieku zawsze, gdy odkręcamy kran i czekamy aż poleci z niego ciepła woda. Można tego uniknąć, podstawiając jakieś naczynie.

Zebraną w ten sposób wodę możemy wykorzystać na wiele sposobów, np. do gotowania, prania ręcznego, podlewania roślin. A do spłukiwania toalety nadaje się również tzw. szara woda, czyli taka, której już raz użyliśmy. Jeśli mamy miejsce, postawmy w kuchni wiadro, do którego będziemy zlewać wodę po płukaniu sałaty, warzyw, owoców.

Wymień uszczelkę

Cieknące krany i spłuczki toalet powodują ogromne straty wody. Z nieszczelnego rezerwuaru może uciekać nawet 50 litrów dziennie! A z kapiącego kranu od 10 do 20 litrów! Lepiej więc wydać kilka złotych na uszczelkę, niż płacić kilkaset złotych rocznie za zmarnowaną wodę. Nawet, gdy trzeba wezwać hydraulika to wymiana uszczelek i tak wyniesie taniej.

Ekonomia w ogrodzie

Ci z nas, którzy mogą się cieszyć przydomowym ogródkiem, latem zwykle płacą większe rachunki za wodę. Możemy jednak je zmniejszyć, podlewając ogród o właściwej porze. Róbmy to wcześnie rano lub wieczorem, gdy słońce już zachodzi. Wtedy woda nie wyparowuje z powierzchni tak szybko, a my oszczędzamy pieniądze. Załóżmy też osobny licznik na wodę do podlewania, aby niepotrzebnie nie płacić także za odprowadzanie ścieków.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Zobacz również