„Super zaradni”. Jak zaoszczędzić?

Olga Kozierowska, gospodyni magazynu poradnikowego o finansach, przekonuje nas, że warto przejąć kontrolę nad swoimi pieniędzmi i świadomie zarządzać wydatkami.

Reklama

Na hasło „planowanie domowego budżetu” często dostajemy gęsiej skórki...

Ponieważ wydaje się nam, że należy to do skomplikowanych i czasochłonnych zajęć, a tak naprawdę zarządzanie budżetem domowym nie jest dużym wyzwaniem.

Czemu warto przełamać się w tej kwestii?

By wiedzieć, ile zarabiamy i ile wydajemy. Sprawdzić, na co przeznaczamy pieniądze i poszukać oszczędności, a także zaplanować inwestycje oraz środki na przyjemności. Dodatkowa korzyść to uniknięcie wielu konfliktów, które wynikają często ze sprzecznych potrzeb członków rodziny. Wysiłek, jaki włożymy w zarządzanie domowym budżetem, z pewnością się nam opłaci.

Kto w rodzinie powinien się tym zająć?

Kiedyś domowymi finansami zarządzały kobiety, dziś nie ma na to reguły. Jeżeli żyjemy w związku, to powinna czuwać nad tym osoba, która jest lepiej zorganizowana i skrupulatna. Jeśli żyjemy w pojedynkę, nie mamy wyboru – sami musimy się tym zająć.

Jak się do tego zabrać?

Najpierw należy określić swoje przychody i wydatki – stałe, zmienne i specjalne. Do stałych należą m.in. czynsz i raty kredytów. Kiedy odejmiemy je od kwoty miesięcznych przychodów, to dowiemy się, ile możemy przeznaczyć na wydatki zmienne i specjalne – jedzenie, ubrania itp. Po pierwszym miesiącu zorientujemy się, czy wychodzimy na plus. Jeżeli nasze wydatki są większe niż przychody, to oznacza, że powinniśmy dokonać korekty i inaczej zaplanować budżet, tak, by nie być pod kreską ani nie wychodzić na zero. Przede wszystkim trzeba stworzyć sobie miejsce do zapisywania wydatków.

Jakie czyhają na nas pułapki, gdy przejmujemy kontrolę nad swoimi finansami?

Brak systematyczności! Zarządzanie domowym budżetem to nie zabawa, a świadome planowanie wydatków z miesiąca na miesiąc, m.in. po to, by mieć pieniądze na tzw. czarną godzinę.

Niezawodny sposób, by zaoszczędzić...

Odpowiem cytatem: „bogatym jest ten, który mając złotówkę, wyda 50 groszy, a drugie 50 odłoży na konto oszczędnościowe”.

Rozmawiała: Małgorzata Pokrycka

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Kurier TV

Zobacz również