Świadczenie rodzicielskie. Tysiąc złotych co miesiąc

Sylwia A. jest w ciąży. Po urodzeniu pierwszego dziecka zrezygnowała z pracy i od tego momentu zajmuje się domem. Pracuje co jakiś czas dorywczo na podstawie umów o dzieło, jest nieubezpieczona, a z partnerem, który jest ojcem jej dzieci, nie ma ślubu. Sąsiadka powiedziała jej, że od bieżącego roku nieubezpieczone matki będą otrzymywały stałą finansową pomoc po urodzeniu dziecka. Kobieta, która nie pracuje, a urodzi dziecko, dostanie na nie pomoc finansową. Tysiąc złotych na miesiąc. Przez cały rok.

– Dostanie pani tysiąc złotych stałej, comiesięcznej pomocy – powiedziała Sylwii sąsiadka. Nasza bohaterka natychmiast wybrała się do ośrodka opieki społecznej, żeby dowiedzieć się więcej o nowych przepisach.

Dodatkowa pomoc dla matki lub dla ojca

Pracownica opieki wyjaśniła Sylwii, że ustawa o świadczeniach rodzinnych wprowadziła od 2016 roku świadczenie rodzicielskie. Skorzystają z niego wszystkie te osoby, którym w związku z urodzeniem dziecka nie przysługuje zasiłek macierzyński. – Prawo do świadczenia mają więc kobiety niepracujące, i to bez względu na to, czy są zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne, czy nie.

Reklama

Dostaną je też panie, które urodzą dziecko, a są studentkami lub pracują na umowach cywilnoprawnych, a więc o dzieło lub zlecenie. Mogą też na to świadczenie liczyć przyszłe matki prowadzące działalność gospodarczą, które nie odprowadzają składek na ubezpieczenie chorobowe – informowała pracownica ośrodka. Wyjaśniła, że świadczenie to jest przyznawane przede wszystkim matce, ale w szczególnych okolicznościach – m.in. gdy matka umrze, porzuci dziecko lub sama zrezygnuje z tej formy pomocy – może też otrzymać je ojciec dziecka.

Liczba dzieci nie ma znaczenia, ale...

Sylwię informacje uzyskane w opiece społecznej bardzo ucieszyły. Przyznała się wtedy urzędniczce, że najprawdopodobniej urodzi bliźnięta. – Czy w związku z ciążą mnogą będę miała prawo do świadczenia na każde z dzieci? Naprawdę mogłabym dostać na nie co miesiąc dwa tysiące złotych? – wypytywała nieśmiało. – Niestety, aż tak dobrze to nie jest – pokręciła głową pracownica ośrodka. Wyjaśniła, że świadczenie rodzicielskie będzie przyznawane w wysokości tysiąca złotych – bez względu na to, ile dzieci przyjdzie na świat w trakcie jednego porodu.

– Jeżeli chodzi o to świadczenie, liczba nowo narodzonych dzieci nie ma znaczenia. Ale dobra wiadomość jest taka, że za wieloraczki świadczenie rodzicielskie będzie dłużej wypłacane – powiedziała. I poinformowała, że gdy przyjdzie na świat jedno dziecko, świadczenie przysługuje przez 52 tygodnie. Przy bliźniętach – przez 65, przy trojaczkach – przez 67, przy czworaczkach – przez 69 tygodni. A jeśli urodzą się pięcioraczki lub więcej dzieci, świadczenie będzie przysługiwało aż przez 71 tygodni. Sylwia zapytała, co trzeba zrobić, by uzyskać tę nową pomoc. Usłyszała, że świadczenie rodzicielskie może być wypłacane od dnia porodu, choć za niepełny miesiąc jest ono pomniejszane.

– Musi też pani pamiętać, że dodatkowym warunkiem otrzymania pomocy finansowej od urodzenia dziecka jest to, by wniosek o jej przyznanie złożyć do urzędu gminy w ciągu trzech miesięcy od dnia porodu – zwróciła uwagę pracownica opieki. – Lekarz określił termin porodu na piętnasty kwietnia – przyznała Sylwia. – A zatem z wnioskiem o świadczenie musiałaby pani wystąpić najpóźniej do piętnastego lipca – usłyszała od pracownicy opieki.

Anna Sulczewska

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Twoje Imperium

Zobacz również

  • Mam niepełnosprawną córkę, niezdolną do samodzielnego życia. Mąż dorabia nieregularnie, a ja nie pracuję. Bardzo pomagała nam finansowo moja siostra, ale ostatnio jej sytuacja materialna znacznie... więcej