Tani prezent z internetu

Co roku coraz więcej prezentów kupujemy przez internet. Nic dziwnego, bo to oszczędność i czasu, i pieniędzy. Dla osób mieszkających w małych miejscowościach to wręcz jedyna możliwość by kupić wymarzone przez najbliższych, ciekawe prezenty bez wyprawy do odległego sklepu.

Radzimy gdzie najbardziej opłaca się kupować przez internet i... co.

Reklama

Książki kupowane przez księgarnie internetowe empik.pl, merlin.pl czy za pośrednictwem stron internetowych wydawnictw są nawet o 30-40 proc. tańsze niż w stacjonarnych księgarniach.

Olbrzymie oszczędności dotyczą też zakupu kosmetyków czy perfum – w internecie mogą być tańsze nawet o 30-50 procent. Oto przykład: woda perfumowana Calvin Klein Euphoria 100 ml w jednej z e-perfumerii sprzedających przez Allegro kosztuje 150 zł, w NEO24.PL – 168 zł, a w perfumeriach Douglas – 359 zł!

Jednak zbyt niska cena kosmetyków powinna wzbudzić czujność. – Oryginalne perfumy nie mogą być zbyt tanie, dlatego zaskakująco niska cena powinna zawsze zwrócić naszą uwagę, bo może wskazywać na podróbkę.

Najlepiej wybierać duże sklepy, bo ryzyko produktu podrobionego praktycznie tam nie istnieje. Jeśli kupujemy na aukcji internetowej, należy unikać sprzedawców, którzy mają negatywne opinie lub niewielką liczbę komentarzy. Liczba komentarzy u wiarygodnych sprzedawców nierzadko przekracza kilka tysięcy – radzi Paulina Gorgos, ekspert z NEO24.PL.

Najtańszą opcją kupna tabletu albo telefonu komórkowego nie jest zakup w sklepie internetowym, ale odkupienie go poprzez allegro.pl albo tablicę.pl od prywatnej osoby, która dostała go bezpłatnie albo za złotówkę od swojego operatora. W tym przypadku nie będzie żadnego problemu, jeśli sprzęt się popsuje.

Na podstawie paragonu możemy go zareklamować w dowolnej placówce danego operatora sieci komórkowej. Warto też zastanowić się nad zakupami w zagranicznych e-sklepach. Dużo tańszy niż w Polsce jest szczególnie tzw. elektronika – komputery, smartfony czy odtwarzacze muzyki – i sprzęt RTV.

Produkty firmy Apple najtaniej kupimy w amerykańskich sklepach.

W USA IPhone 5c w wersji z 16 GB pamięci kosztuje 549 dolarów (w przeliczeniu ok. 1650 zł), w Polsce 2499 zł. – Warto pamiętać, że sprowadzając przedmiot z USA będziemy musieli zapłacić podatek od jego ceny, a jeśli wartość paczki (wraz z kosztami wysyłki i ubezpieczenia) przekroczy pewien pułap – dodatkowo jeszcze cło. Wysokość tych świadczeń można sprawdzić na isztar.mf.gov.pl – wyjaśnia Barbara Borgieł-Cury, ekspert portalu Zafinansowani.pl.

Zakupy w zagranicznych e-sklepach

Robiąc zakupy w zagranicznych sklepach internetowych, zanim klikniesz przycisk „Kupuję”, zwróć uwagę na kilka rzeczy: Kupując sprzęt elektroniczny np. z Wielkiej Brytanii, należy dokupić do niego przejściówkę, ponieważ wtyczki brytyjskie mają zupełnie inny kształt niż polskie.

Komputer czy telefon zakupiony poza granicami Polski może nie mieć polskiej wersji językowej. Warunki zwrotu towaru lub też odstąpienia od umowy różnią się w zależności od kraju, z którego sprowadzamy produkt.

Przed zakupem trzeba upewnić się, ile czasu przysługuje nam na zwrot towaru bez podania przyczyny. Szczegółowe informacje można uzyskać w Europejskim Centrum Konsumenckim na stronie http://www.konsument.gov.pl i pod numerem telefonu (22) 556-01-18.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • 1. BLIK to system polegający na płaceniu za zakupy i usługi smartfonem, a konkretnie specjalną zainstalowaną na nim aplikacją. Możesz w ten sposób opłacać rachunki w sklepach stacjonarnych i... więcej