W jaki sposób obniżyć ratę kredytu w walucie?

Masz kredyt w innej niż polska walucie, a raty, które płacisz, zawsze wydają się wyższe niż kurs walutowy sprawdzany w dniu spłaty raty? To wina tzw. spreadu.

Reklama

Bank przeliczając twoją ratę na złotówki, nie pobiera wcale jej równowartości po kursie dnia w NBP, ale ustala własny kurs wymiany – dużo wyższy od obowiązującego. Przy franku czy euro różnica ta może wynosić nawet 20-30 groszy.

Oznacza to, że przy przeciętnym kredycie, którego rata wynosi około 300 euro lub 300 franków miesięcznie w ciągu miesiąca tracimy w ten sposób od 60 do 90 zł, a rocznie 700-1000 zł. Sposobem na uniknięcie takich strat jest jak najszybsza zmiana konta do spłaty kredytu na walutowe.

Zgodnie z polskim prawem (ustawa antyspreadowa z 30 września 2011 roku) bank nie ma prawa żądać od nas pieniędzy za taką zmianę. Warto o tym pamiętać, bo w niektórych bankach pracownicy wciąż usiłują takie opłaty pobierać. Gdy już zmienimy konto do spłaty kredytu na walutowe (może to potrwać 2-3 tygodnie), musimy po prostu co miesiąc w dniu spłaty raty kredytu zasilać je kwotą podaną w harmonogramie spłat. Waluty można kupować np. w kantorach bankowych (nawet w tym banku, w którym braliśmy kredyt kurs będzie niższy niż ten, po którym przeliczane są raty).

Najwygodniejszym wyjściem jest jednak założenie konta (bezpłatnego) w kantorze internetowym (walutomat.pl, cinkciarz.pl). Takie punkty wymiany walut online działają ekspresowo. Większość kantorów dla wygody klientów założyła konta we wszystkich polskich bankach.

Gdy mamy już w kantorze online konto, przelewamy na nie pieniądze. Następnie kupujemy walutę w najniższej możliwej w danym momencie cenie (zajmuje to nie więcej niż 15-20 minut) i przelewamy na konto walutowe, z którego spłacamy kredyt. Wymienione w kantorze internetowym pieniądze (euro albo franki) znajdą się na naszym koncie walutowym najpóźniej następnego dnia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Olivia
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Kiedy przedawniają się nasze należności

    Czy możesz podać do sądu osobę, która przez pięć lat nie oddaje ci pieniędzy? Jak długo sama możesz być ścigana za zapomniany dług sprzed lat? Sprawdź to. więcej