W jaki sposób obniżyć ratę kredytu w walucie?

Masz kredyt w innej niż polska walucie, a raty, które płacisz, zawsze wydają się wyższe niż kurs walutowy sprawdzany w dniu spłaty raty? To wina tzw. spreadu.

Reklama

Bank przeliczając twoją ratę na złotówki, nie pobiera wcale jej równowartości po kursie dnia w NBP, ale ustala własny kurs wymiany – dużo wyższy od obowiązującego. Przy franku czy euro różnica ta może wynosić nawet 20-30 groszy.

Oznacza to, że przy przeciętnym kredycie, którego rata wynosi około 300 euro lub 300 franków miesięcznie w ciągu miesiąca tracimy w ten sposób od 60 do 90 zł, a rocznie 700-1000 zł. Sposobem na uniknięcie takich strat jest jak najszybsza zmiana konta do spłaty kredytu na walutowe.

Zgodnie z polskim prawem (ustawa antyspreadowa z 30 września 2011 roku) bank nie ma prawa żądać od nas pieniędzy za taką zmianę. Warto o tym pamiętać, bo w niektórych bankach pracownicy wciąż usiłują takie opłaty pobierać. Gdy już zmienimy konto do spłaty kredytu na walutowe (może to potrwać 2-3 tygodnie), musimy po prostu co miesiąc w dniu spłaty raty kredytu zasilać je kwotą podaną w harmonogramie spłat. Waluty można kupować np. w kantorach bankowych (nawet w tym banku, w którym braliśmy kredyt kurs będzie niższy niż ten, po którym przeliczane są raty).

Najwygodniejszym wyjściem jest jednak założenie konta (bezpłatnego) w kantorze internetowym (walutomat.pl, cinkciarz.pl). Takie punkty wymiany walut online działają ekspresowo. Większość kantorów dla wygody klientów założyła konta we wszystkich polskich bankach.

Gdy mamy już w kantorze online konto, przelewamy na nie pieniądze. Następnie kupujemy walutę w najniższej możliwej w danym momencie cenie (zajmuje to nie więcej niż 15-20 minut) i przelewamy na konto walutowe, z którego spłacamy kredyt. Wymienione w kantorze internetowym pieniądze (euro albo franki) znajdą się na naszym koncie walutowym najpóźniej następnego dnia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pieniądze

Olivia
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Goodie to nowoczesna i przyjazna platforma zakupowa: bezpłatna aplikacja mobilna i strona www.goodie.pl, dzięki której łatwo znajdziesz najświeższe informacje o zniżkach i promocjach w sklepach... więcej