Bez zaległości w ZUS, KRUS i skarbówce

Płacenie podatków i składek to ważny obowiązek każdego. Lepiej nie mieć zaległości. Ale jeśli się zdarzą, nie jesteśmy bezradni. Specjaliści radzą, co zrobić.

Jeśli pracujemy na etacie, pracodawca odprowadza za nas składki do ZUS. Firma opłaci też zaliczkę na nasz podatek, ale sami musimy rozliczyć PIT. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą – wszystkie zobowiązania regulujemy sami. To dotyczy również rolników ubezpieczonych w KRUS.

Reklama

Zacznijmy od podatków, bo właśnie mija termin na rozliczenie. Co zrobić, jeśli nie wpłacimy niedopłaty podatku w terminie?

Należy złożyć wniosek w urzędzie skarbowym o wydanie zaświadczenia o stanie zaległości (opłata 21 zł). Mamy prawo prosić urząd np. o rozłożenie zadłużenia na raty, odroczenie zapłaty lub umorzenie jej w całości lub części.

Jak sprawdzić, czy nasz pracodawca wpłaca składki do ZUS?

Można to zweryfikować w każdej placówce ZUS-u. Natomiast osoby korzystające z Platformy Usług Elektronicznych ZUS (www.pue.zus.pl) mogą ustalić to przez internet.

A jeśli ktoś prowadzi działalność i ma zległości w składkach?

Jeśli nie płaci składek regularnie co miesiąc, to do zapłacenia będą odsetki za zwłokę. Jeśli jednak jest w trudnej sytuacji, może skorzystać z kilku form pomocy, np. prosić ZUS o odroczenie terminu płatności. Wniosek trzeba uzasadnić, bo każde postępowanie w sprawie odroczenia terminu płatności ZUS rozpatruje indywidualnie.

Czy w razie zaległości składek w KRUS, też można negocjować?

Tak. Można złożyć do KRUS wniosek o odroczenie terminu płatności składkowych, rozłożenie ich na raty albo umorzenie. We wniosku do KRUS trzeba dokładnie opisać swoją sytuację.

Rozmawiała: Marta Jaworska

Artykuł pochodzi z kategorii: Podatki

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • W lipcu urodziła mi się córeczka. Zastanawiam się, jak w takim przypadku powinienem wyliczyć ulgę z tytułu wychowania dziecka w zezwnaniu podatkowym za 2016 r.? Marcin z Zakopanego więcej