Czy koszt operacji zaćmy można odpisać od podatku?

Jestem niepełnosprawny, mam drugą grupę inwalidzką z powodu amputacji nogi. W ubiegłym roku poddałem się operacji usunięcia zaćmy, bo słabo widziałem. Za zabieg zapłaciłem prawie 2,5 tys. zł z własnej kieszeni. Nie mogłem czekać na refundację z NFZ, bo trwałoby to wiele miesięcy. Czy mogę tę kwotę odpisać od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej, jako wydatek związany z ułatwieniem czynności życiowych? Słaby wzrok bardzo utrudniał mi normalne funkcjonowanie. Janusz J., e–mail

Niestety, kosztów operacji zaćmy nie można odpisać w ramach ulgi rehabilitacyjnej. W art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym znajduje się dokładny spis wydatków, które mogą być uznane za poniesione na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Jest to katalog zamknięty i nie ma w nim zabiegu usunięcia zaćmy.

Operacja oczu nie jest też zabiegiem rehabilitacyjnym, lecz medycznym. Dlatego jej kosztu nie można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Ale można się pokusić o próbę odliczenia ceny samej soczewki, którą Panu wszczepiono. Jest to bowiem przedmiot, tak jak każdy sprzęt rehabilitacyjny, ułatwiający czynności życiowe.

Reklama

W tym celu radzę się zwrócić do izby skarbowej w Pana województwie z prośbą o indywidualną interpretację przepisów.

Jeśli po rozpatrzeniu Pana wniosku urzędnicy zgodzą się na odpis, będzie Pan mógł go dokonać. Do wniosku należy dołączyć fakturę z ceną soczewki.

Artykuł pochodzi z kategorii: Podatki

Zobacz również