Czy płacić podatek za altankę?

Posiadam niewielki domek na mojej działce za miastem. Czy powinienem uiścić za niego tzw. podatek od nieruchomości? Krzysztof Straszewski z Łodzi

Wszystko zależy od tego, czy domek lub altana usytuowana jest na działce położonej poza miastem, czy na przykład na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego (ROD).

Od 30 kwietnia 2015 obowiązują znowelizowane przepisy, które stanowią, iż budynek (domek letniskowy, altana) znajdujący się na terenie ROD może być postawiony bez uzyskiwania pozwoleń na budowę. Jest także zwolniony z podatku od nieruchomości, o ile powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m².

Reklama

Jeżeli działka, na której stoi budynek rekreacyjno-wypoczynkowy, znajduje się poza miastem i ROD, będzie obłożona podatkiem od nieruchomości, który należy płacić na rzecz właściwego wójta.

Daninę trzeba opłacać w zależności od wielkości działki, jak również od powierzchni użytkowej budynku.

Niestety, drobnym utrudnieniem jest fakt, że w każdej gminie obowiązują inne stawki podatku od nieruchomości, dlatego warto sprawdzić ich wysokość w swoim urzędzie gminy i ew. poprosić o wyliczenie dokładnej sumy na podstawie ww. danych.

W 2015 roku kwota maksymalna od tzw. gruntów pozostałych wynosi 0,47 zł za 1 m² powierzchni, a od budynków pozostałych 7,77 zł za 1 m².

Artykuł pochodzi z kategorii: Podatki

Kurier TV

Zobacz również