Jak rozliczać paliwo w samochodzie służbowym

Prowadzę niewielką firmę. Moi pracownicy mają służbowe samochody, by mogli szybko dojechać do klientów. Korzystają z nich także w celach prywatnych. Jak powinnam rozliczyć z fiskusem paliwo, które wówczas zużywają? Jako dodatkowy przychód? Ewa z Wrocławia

Użytkowanie przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych traktowane jest jako tzw. nieodpłatne świadczenie. Jest ono rozliczane z urzędem skarbowym ryczałtem. Wynosi on 250 zł (w przypadku samochodów z silnikami o pojemności do 1600 cm3) lub 400 zł (przy silnikach o większej pojemności).

Ryczałt ten dolicza się do innych przychodów uzyskanych przez pracownika w danym miesiącu. Od łącznej kwoty pobierane są zaliczki na podatek dochodowy i odprowadzone składki na ubezpieczenie społeczne.

Reklama

Jednak paliwo kupowane przez pracodawcę (i zużywane na prywatne jazdy) nie wchodzi w skład tego ryczałtu. Jest to kolejne nieodpłatne świadczenie, a jego wartość doliczana jest do innych przychodów pracownika.

Artykuł pochodzi z kategorii: Podatki

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Kwota wolna od podatku nie zmieniała się od lat – obecnie wynosi 3091 zł. Według przedwyborczych obietnic miała ona wzrosnąć do 8 tys. zł. Jednak kilka dni temu rząd zapowiedział, że maksymalnie... więcej