Jak sprzedać dom, by nie płacić podatku?

Gdy chcesz uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości, wiedz, na co uzyskane z niej pieniądze możesz wydatkować!

Rafał W., wspólnie z siostrą i bratem, dostali od rodziców działkę z niewielkim domem do podziału. Po dwóch latach postanowili ją sprzedać i podzielić się zyskiem – każde z nich zainkasowało po 100 tysięcy złotych. Ponieważ jednak nieruchomość sprzedano przed upływem pięciu lat od jej nabycia, powstał obowiązek zapłaty 19-procentowego podatku PIT.

Rafał, chcąc uniknąć płacenia tej daniny od swojej części majątku, postanowił uzyskane pieniądze przeznaczyć na własny cel mieszkaniowy. Dowiedział się, że jeśli zrobi to w ciągu dwóch lat, będzie zwolniony z obowiązku opłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy to cel mieszkaniowy

Reklama

Znajomi radzili, by pieniądze przeznaczył na remont kawalerki, w której mieszkał, ale ponieważ był to odrębny majątek jego żony, uznał, że to mu się nie opłaca. Nie mógłby bowiem skorzystać ze zwolnienia podatkowego. Dlatego zdecydował się kupić i zaadaptować na mieszkanie domek letniskowy, który postawił na swojej działce. Doprowadził do niego prąd, gaz, wymienił okna, ocieplił.

Adaptacja tak, ale kupno już nie

Gdy złożył właściwy PIT w urzędzie skarbowym, okazało się, że podatek – choć w części – będzie jednak musiał zapłacić! Z pisma, jakie otrzymał z izby skarbowej, dowiedział się bowiem, że zwolnienie z podatku przysługuje tylko od kosztów adaptacji domu. Od jego kupna zaś podatek zapłacić trzeba.

„W katalogu wydatków na własne cele mieszkaniowe, wymienionych w ustawie o PIT, nie ma zakupu nieruchomości niemieszkalnej” – czytał w piśmie.

W ustawie wymieniono wydatki na kupno budynku mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, gruntu pod budowę domu, budowę, rozbudowę lub remont budynku mieszkalnego należącego do podatnika, rozbudowę lub adaptację budynku niemieszkalnego, spłatę kredytu zaciągniętego na nieruchomość.

Gdy zadzwonił w tej sprawie do urzędu skarbowego, dowiedział się, że zwolnienie z podatku od kosztów adaptacji mu przysługuje pod warunkiem, że będzie mieszkał na tej działce. – A urząd może to sprawdzić... – usłyszał.

Natalia Kłoszewska

Artykuł pochodzi z kategorii: Podatki

Twoje Imperium

Zobacz również

  • W 2012 roku zmarła moja mama. Odziedziczyłam po niej mieszkanie w bloku. Przez dwa lata je wynajmowałam. Potem przez jakiś czas za darmo mieszkali tam kuzyni. Teraz stoi puste. Postanowiłam je... więcej