Jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości

Jeśli nie chcesz płacić podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości, musisz z tą transakcją czekać, aż minie pięć lat od nabycia nieruchomości!

Anna D. chce sprzedać mieszkanie odziedziczone po ojcu, który zmarł trzy lata temu. Nie będąc pewna, czy od takiej transakcji nie będzie musiała zapłacić podatku dochodowego, zdecydowała się zasięgnąć opinii dobrego znajomego, który jest doradcą podatkowym.

– Sprzedaż mieszkania przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym je nabyłaś, a w twoim przypadku nastąpiło to w chwili śmierci ojca, powoduje powstanie przychodu i konieczność zapłacenia od niego 19 procent podatku. Ale gdy za dwa lata minie ten pięcioletni okres, mieszkanie będzie można sprzedać, bo przychód nie będzie już opodatkowany – powiedział doradca.

Zamiana też nie jest rozwiązaniem

Reklama

Anna bardzo chciała pozbyć się dość dużego mieszkania po ojcu, gdyż mając dwie córki u progu dojrzałości, chciała je wyposażyć we własne „gniazdka”. Dlatego pomyślała o takim rozwiązaniu. – Jeśli nie mogę sprzedać mieszkania po ojcu bez płacenia podatku, to może chociaż zamienię je na dwa mniejsze? – spytała doradcę.

– To też nie jest dobry pomysł, bo opodatkowane jest każde odpłatne zbycie nieruchomości przed upływem pięciu lat od jej nabycia – usłyszała. Jednocześnie doradca wyjaśnił jej, że odpłatne zbycie to nie tylko przeniesienie własności nieruchomości w związku z jej sprzedażą, ale również jej zamiana. Podsunął jednak Annie inne rozwiązanie.

– Aby uniknąć opodatkowania sprzedaży mieszkania przed upływem ustawowego terminu, trzeba przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Należy to zrobić przed upływem dwóch lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiła transakcja.

Tym sposobem będziesz mogła kupić mieszkania dla córek, ale ich właścicielką musisz pozostawać ty, przynajmniej przez pięć lat od daty tej transakcji – wyjaśnił doradca podatkowy.

Leon Szulc

Aby uzyskać zwolnienie z podatku, pieniądze ze sprzedaży nieruchomości trzeba przeznaczyć na:

– nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego albo udziału w takim gruncie,

– prawo użytkowania wieczystego lub udziału w nim, w tym także rozpoczętą budowę budynku mieszkalnego,

– nabycie innego gruntu, pod warunkiem jednak, że w ciągu dwóch lat zmieni się jego przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego.

Artykuł pochodzi z kategorii: Podatki

Twoje Imperium

Zobacz również

  • Oprócz wyższej kwoty wolnej od podatku, także wspólne rozliczenie oraz ulgi w PIT-ach za 2017 rok mogą się opłacać niektórym osobom. więcej