Jak wyliczyć ulgę na dziecko

W lipcu urodziła mi się córeczka. Zastanawiam się, jak w takim przypadku powinienem wyliczyć ulgę z tytułu wychowania dziecka w zezwnaniu podatkowym za 2016 r.? Marcin z Zakopanego

Ulgę z tytułu wychowania dziecka odliczamy od dochodu w corocznym zeznaniu PIT. Trzeba wówczas dostarczyć do urzędu skarbowego także PIT-0. Ulga liczona jest na każde dziecko i wynosi rocznie:

– 1112,04 zł – przy pierwszym i drugim dziecku; – 2000,04 zł – na trzecie dziecko, – 2700,00 zł – z tytułu wychowania czwartego i każdego kolejnego dziecka.

Reklama

Jeśli dziecko urodzi się w trakcie roku podatkowego, można skorzystać z odliczenia tylko za poszczególne miesiące – kwota za każdy miesiąc wynosi 92,67 zł (przy pierwszym i drugim potomku). Przy czym nie ma znaczenia, czy data urodzin wypada na początku czy na końcu miesiąca.

Oto przykład. Córka urodziła się 15 lipca. Zatem przysługuje ulga za sześć miesięcy. Może więc pan w corocznym rozliczeniu PIT odliczyć od dochodu 556,02 zł (92,67 zł x 6 miesięcy).

Artykuł pochodzi z kategorii: Podatki

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Kwota wolna od podatku nie zmieniała się od lat – obecnie wynosi 3091 zł. Według przedwyborczych obietnic miała ona wzrosnąć do 8 tys. zł. Jednak kilka dni temu rząd zapowiedział, że maksymalnie... więcej