Jak wysłać elektroniczny PIT?

Program Ministerstwa Finansów, który służy do wysyłania e-PIT-ów, jest prosty i intuicyjny. Wysyłając PIT przez internet, ograniczasz formalności do minimum.

Wysyłanie PIT przez internet to nic trudnego. Program służący do tego poprowadzi cię krok po kroku.

Elektroniczny PIT może wysłać niemal każdy. By wypełnić PIT oraz dostarczyć go do urzędu drogą elektroniczną, wystarczy kilka podstawowych danych osobowych i dostęp do internetu.

Reklama

Za pośrednictwem strony www.e-deklaracje.gov.pl mogą wypełnić i wysłać swoje zeznanie podatkowe osoby fizyczne i przedsiębiorcy. Niezbędny jest więc PESEL lub NIP. Bez e-podpisu złożą PIT-y zarówno osoby, które rozliczają się indywidualnie jak i ze współmałżonkiem. W tym drugim przypadku tylko jedno z małżonków wypełnia deklarację.

Przez internet nie złożą natomiast PIT-u osoby, które wypełniają go po raz pierwszy. Dla weryfikacji, zamiast podpisu elektronicznego, podaje się bowiem kwotę przychodu z roku podatkowego o dwa lata wcześniejszego niż ten, w którym wypełniamy elektroniczny PIT. System odrzuci też formularze osób, których dane osobowe zmieniły się, a nie zostało to zgłoszone w US.

Program pomaga wypełnić deklarację

Program, z którego będziesz korzystać nie tylko pozwala na wysłanie deklaracji, ale również pomaga ją prawidłowo wypełnić. System prowadzi cię krok po kroku, zaznaczając kolorem czerwonym rubryki, w które trzeba wpisać daną kwotę. Podobnie jak darmowe programy do wypełniania deklaracji, system obliczy nasz podatek oraz również wskaże miejsca, w których pojawiły się błędy.

Np. jeśli wypełniając rubryczki z ulgami podatkowymi pomylisz kwotę (wpiszesz wyższą ulgę niż przyznana), program dokona automatycznej korekty. Rozliczając się z pomocą programu do wysyłania deklaracji możesz, podobnie jak wtedy, gdy wypełniasz PIT odręcznie, odliczyć procent podatku na rzecz instytucji zajmujących się pomocą potrzebującym.

Nie martw się, jeśli przy wypełnianiu PIT-u podasz błędne kwoty i program policzy ci większy podatek. Bez problemu, jak tylko zorientujesz się w swoim błędzie, będziesz mogła wysłać korektę deklaracji.

Adam Kobus, doradca finansowy

Artykuł pochodzi z kategorii: Podatki

Świat kobiety
Więcej na temat:

Zobacz również

  • W 2012 roku zmarła moja mama. Odziedziczyłam po niej mieszkanie w bloku. Przez dwa lata je wynajmowałam. Potem przez jakiś czas za darmo mieszkali tam kuzyni. Teraz stoi puste. Postanowiłam je... więcej