Mam firmę, czy mogę odliczyć ulgę na dziecko?

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. W związku z tym rozliczam się na druku PIT-36. Czy mogę odliczyć ulgę na dziecko? Córka nie jest jeszcze pełnoletnia, w tym roku zaczęła naukę w gimnazjum. Jolanta z Kraśnika

To zależy od kilku rzeczy. Otóż przepisy zezwalają, by osoby prowadzące działalność miały prawo odliczyć ulgę tzw. prorodzinną, jeśli rozliczają się według skali podatkowej (18 i 32 proc.). Jeśli więc według tej skali składa Pani swoje zeznanie podatkowe – można ulgę odliczyć.

Natomiast nie jest to możliwe, jeśli osoba prowadząca działalność płaci podatek liniowy (19 proc.) lub rozlicza się ryczałtem.

Reklama

Proszę jednak pamiętać o tym, że w PIT za 2014 r. można odliczyć ulgę na jedno dziecko tylko warunkowo. Otóż rodzice, którzy mają jedno dziecko mogą skorzystać z tej ulgi, o ile dochody roczne obojga rodziców nie przekroczyły łącznie 112 tys. zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Podatki

Na żywo

Zobacz również

  • W 2012 roku zmarła moja mama. Odziedziczyłam po niej mieszkanie w bloku. Przez dwa lata je wynajmowałam. Potem przez jakiś czas za darmo mieszkali tam kuzyni. Teraz stoi puste. Postanowiłam je... więcej