Podatek można rozłożyć na raty

Odziedziczyłam po babci działkę. Aby uniknąć płacenia podatku od spadków i darowizn, zgłosiłam to w urzędzie skarbowym. Myślałam, że to koniec formalności i działkę sprzedałam. Jednak po 3 latach urząd wezwał mnie do zapłacenia podatku wraz z odsetkami od sprzedaży działki. Nie mam na to pieniędzy – należności dla fiskusa wynoszą ponad 20 tys. zł. Co mam zrobić? Anna z Kozienic

Reklama

W takiej sytuacji warto złożyć podanie o rozłożenie zaległych płatności na raty.

Urząd skarbowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może bowiem:

odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty; odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami;

umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

Na umorzenie podatku raczej trudno liczyć. Jednak jego rozłożenie na raty jest dosyć często praktykowane. Zawsze jednak jest to decyzja uznaniowa.

Naczelnik urzędu może odmówić, uzasadniając to na przykład tym, że jeśli ma pani zdolność kredytową, to może zaciągnąć kredyt na zapłatę podatku.

Część wniosku musi stanowić jego uzasadnienie. Musi pani opisać swoją sytuację i przedstawić powody, dla których nie może od razu zapłacić podatku. Powinna też pani podać, jaką kwotę miesięcznie jest w stanie płacić.

Artykuł pochodzi z kategorii: Podatki

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również