Podatek od sprzedaży nieruchomości

Od blisko 5 lat jestem właścicielką mieszkania w górach. Myślałam, że kiedyś tam się przeniosę, ale wpadłam w długi i zmuszona będę sprzedać to lokum, aby je spłacić. Proszę o informację, ile wynosi podatek od sprzedaży mieszkania i czy muszę go zapłacić, jeśli kupiłam je już prawie 5 lat temu? Sabina z Kielc

Sprzedając nieruchomość zobowiązani jesteśmy do zapłacenia podatku dochodowego w wysokości 19% uzyskanego dochodu, a więc – w uproszczeniu – różnicy między ceną, za jaką sprzedajemy a ceną za jaką kupiliśmy mieszkanie (od ceny sprzedaży można także odjąć jej koszty – opłaty notarialne, prowizja agencji nieruchomości, czy też nakłady poniesione w celu podniesienia wartości mieszkania).

Reklama

Podatku tego nie musi płacić osoba, która dokonuje sprzedaży mieszkania po okresie 5 lat od jego nabycia, przy czym okres ten liczony jest nie od dnia nabycia mieszkania, lecz od końca roku kalendarzowego, w którym ono nastąpiło.

Jak wynika z listu, mieszkanie zostało kupione w 2008 r. (i nie była w nim Pani w ogóle zameldowana – co powoduje, że nie może skorzystać z tzw. ulgi meldunkowej), a więc chcąc nie płacić podatku, musiałaby Pani wstrzymać się z jego sprzedażą do stycznia 2014 r.

Radzi Jan Murecki redakcyjny prawnik

Artykuł pochodzi z kategorii: Podatki

Świat Seriali

Zobacz również

  • W 2012 roku zmarła moja mama. Odziedziczyłam po niej mieszkanie w bloku. Przez dwa lata je wynajmowałam. Potem przez jakiś czas za darmo mieszkali tam kuzyni. Teraz stoi puste. Postanowiłam je... więcej