Prawnik: praca za granicą – podatki

W zeszłym roku wyjeżdżałem do pracy za granicę, jednak w Polsce również dorabiałem. Gdzie mam się rozliczać? Mirosław Ropiecki z Korycina

Podstawową zasadą jest, że podatnik – osoba fizyczna – mający miejsce zamieszkania na terytorium Polski, powinien płacić składki od wszystkich swoich dochodów tylko polskiemu fiskusowi. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że zarabia także za granicą. Taką osobę przepisy określają „polskim rezydentem podatkowym”.

Reklama

W praktyce bezwzględny obowiązek rozliczania w Polsce dotyczy tych, którzy mieszkają na terenie kraju dłużej niż 183 dni w danym roku, a także mają tu tzw. centrum interesów osobistych i gospodarczych. Chodzi o faktyczne miejsce życia rodzinnego, przebywania małżonka i dzieci, posiadanie nieruchomości na danym terytorium, a także miejsce prowadzenia działalności zarobkowej – czyli obszar, z którym faktycznie podatnik jest bardziej związany.

Jeśli więc np. wyjeżdża Pan okresowo za granicę do pracy, ale rodzina zostaje na miejscu, posiada Pan tutaj mieszkanie, jest Pan związany innymi umowami na terenie Polski, to powinien się Pan rozliczyć z podatku w kraju.

Byłoby inaczej, gdyby prowadził Pan interesy za granicą ponad 183 dni w roku, a Pana rodzina zamieszkałby tam razem z Panem.

Agnieszka Antoniak, prawnik

Artykuł pochodzi z kategorii: Podatki

Super TV

Zobacz również