Rozlicz swój PIT przez internet

Nic dziwnego, że roczne rozliczenie podatku dochodowego przez internet jest z roku na rok coraz bardziej popularne. To najprostsza i najszybsza metoda, by wypełnić i złożyć deklarację podatkową. Wyjaśniamy, jak krok po kroku to zrobić:

Reklama

– wchodzimy na stronę http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/e-deklaracje;

– instalujemy najnowszą wtyczkę (plugin) do składania deklaracji w 2016 roku – przed wypełnieniem i wysłaniem formularza PIT (by ją zainstalować wystarczy kliknąć w podany link);

– instalujemy aplikację e-Deklaracje Desktop;

– wypełniamy odpowiednią deklarację podatkową

– formularz jest interaktywny, więc sam podlicza podane przez nas kwoty oraz oblicza podatek; – potwierdzamy autentyczność naszych danych, podając kwotę przychodu wykazaną w deklaracji za 2014 rok, (do autoryzacji niepotrzebny jest podpis elektroniczny);

– wysyłamy dokument do urzędu skarbowego; – pobieramy i zachowujemy Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO)

– jest ono dowodem złożenia PIT.

Problem mogą mieć osoby, które nie używają komputerów PC, tylko Mac z zainstalowaną najnowszą wersją programu Acrobat Reader DC. E-deklaracje mogą wymagać starszej wersji tego programu. Tak więc trzeba będzie odinstalować Adobe Reader DC oraz jego wtyczki – AdobePDFViewer i AdobePDFViewerNPAPI (są w folderze Library/Internet Plug-ins). Potem należy pobrać ze strony https://get2.adobe.com/reader/otherversions/ wersję Acrobat Reader 11.0 (czyli starszą).

Po tych operacjach e-Deklaracje powinny już działać. Ministerstwo Finansów w ramach zachęty do wypełniania PIT-ów przez internet informuje, że w urzędach skarbowych do dyspozycji podatników są stanowiska komputerowe. W rzeczywistości to udogodnienie czasami pozostawia wiele do życzenia.

W ubiegłym roku nasza czytelniczka postanowiła skorzystać z komputera w urzędzie skarbowym w Warszawie. Najpierw musiała czekać 15 minut na urzędniczkę, która przyniesie laptop. Gdy w końcu przed nim usiadła, pani z urzędu skarbowego nadal za nią stała. Nasza czytelniczka poczuła się nieswojo – przecież nie każdy chce, by postronne osoby widziały jakie są jego zarobki. Niestety, okazało się, że urzędniczka nie może odejść do swoich zajęć, bo musi pilnować sprzętu. Takie dostała odgórne polecenie.

Zdjęcie

/Arch.Wawa
/Arch.Wawa

Podatek dochodowy

1 Dzięki aplikacji e-Deklaracje Desktop na jednym komputerze może wypełniać i przechowywać PIT-y kilka osób.

2 Aplikacja obsługuje formularze PIT-R, PIT-4R, PIT-6, PIT-6L, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-11K, PIT-16, PIT-16A, PIT-16Z, PIT-19A, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-40 – wraz z załącznikami oraz druk PCC-3.

3 Program automatycznie uzupełnia powtarzające się treści i oblicza wartości (np. podatku) na podstawie wpisanych danych. Urząd docelowy można wybrać z listy. Wybór Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), której chcemy przekazać 1 proc. podatku jest ułatwiony dzięki linkowi do listy OPP.

4 Do pracy z programem wymagana jest przeglądarka dokumentów Adobe Reader w wersji 9.0 lub nowszej.

Konsultacja: prawnik Adrianna Łuczak

Artykuł pochodzi z kategorii: Podatki

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • W lipcu urodziła mi się córeczka. Zastanawiam się, jak w takim przypadku powinienem wyliczyć ulgę z tytułu wychowania dziecka w zezwnaniu podatkowym za 2016 r.? Marcin z Zakopanego więcej