Sprzedaż części wspólnej budynku

Rok temu kupiłam mieszkanie w kamienicy – wraz z udziałami w częściach wspólnych budynku, m.in. strychu. Wspólnota chce sprzedać strych a za pieniądze uzyskane w ten sposób wyremontować klatki. Czy od sprzedaży strychu trzeba będzie zapłacić podatek? Agnieszka z Koluszek.

Rzeczywiście w przypadku sprzedaży nieruchomości w czasie krótszym niż pięć lat od jej nabycia (np. kupna), trzeba zapłacić podatek. Dotyczy to zarówno mieszkań, jak i części wspólnych budynku. Od tej zasady jest jednak pewien wyjątek. Podatku nie trzeba płacić, jeśli w ciągu dwóch lat od sprzedaży pieniądze z niej uzyskane zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe.

Reklama

Do takich celów należy m.in. budowa, rozbudowa, nadbudowa, przebudowa lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego. Tak więc remont klatki schodowej (części wspólnej budynku) zrobiony za pieniądze uzyskane ze sprzedaży innej części wspólnej – w tym przypadku strychu – jak najbardziej pozwala na zwolnienie z podatku.

Artykuł pochodzi z kategorii: Podatki

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Już wiesz, na co wydasz pieniądze, gdy trafisz milion w lotka? Poczekaj, najpierw musisz nakarmić fiskusa! więcej