Sprzedaż nieruchomości a obowiązki podatkowe

Sprzedałaś mieszkanie lub dom przed upływem 5 lat (licząc od końca roku kalendarzowego w którym je nabyłaś lub wybudowałaś)? Od uzyskanego dochodu będziesz musiała zapłacić podatek (19 proc.).

Unikniesz go, jeśli pieniądze ze sprzedaży przeznaczysz na cele mieszkaniowe. Musisz to zrobić w ciągu 2 lat od sprzedaży. Zamiar warto zgłosić fiskusowi.

Reklama

A jeżeli pomiędzy sprzedażą, a przeznaczeniem pieniędzy na nową nieruchomość dojdzie do rozwodu? Każdy z małżonków może skorzystać z ulgi na swoją część pieniędzy.

Umówiłaś się z byłym mężem, że pieniądze ze sprzedaży otrzy ma on i to on w twoim imieniu rozliczy się ze skarbówką? Jeśli tego nie zrobi, fiskus będzie domagał się zapłaty twojej części od ciebie. Obowiązki podatkowe mają charakter osobisty i umowa nie mogła tego zmienić.

art. 10 ust. 1 pkt 8 ust. z 26.07.1991 r. o podatku dochod. od osób fiz.; wyrok Nacz. Sądu Adm. (II FSK 1902/14)

Artykuł pochodzi z kategorii: Podatki

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Kwota wolna od podatku nie zmieniała się od lat – obecnie wynosi 3091 zł. Według przedwyborczych obietnic miała ona wzrosnąć do 8 tys. zł. Jednak kilka dni temu rząd zapowiedział, że maksymalnie... więcej