W jaki sposób złożyć zeznanie podatkowe

Choć coraz więcej osób przekonuje się do e-deklaracji, większość z nas korzysta z druków papierowych i tradycyjnych form przekazania fiskusowi rozliczenia. O czym warto pamiętać, składając PIT osobiście lub wysyłając go pocztą?

Druki papierowe

1 Możemy pobrać gotowe druki np. w urzędzie skarbowym lub ze strony Ministerstwa Finansów. Nie zawsze wystarczy do rozliczenia jeden formularz, np. PIT-37. Aby dołączyć prawidłowe załączniki, uniknąć błędów, zwłaszcza rachunkowych, warto skorzystać z formularzy interaktywnych i podpowiedzi programów komputerowych. Drukujemy dokumenty i gotowe! Potwierdzeniem złożenia zeznania w urzędzie skarbowym będzie pieczątka na kopii formularza.

2 Aby mieć pewność, że PIT dotrze do urzędu skarbowego, trzeba go wysyłać listem poleconym. Dowód nadania przechowujemy wraz z kopią. Za datę dostarczenia fiskusowi zeznania uważa się datę nadania przesyłki. Nasze rozliczenie możemy też wrzucić do „urzędomatu”. To specjalne urządzenie do przyjmowania dokumentów podatkowych, wydające potwierdzenie ich przyjęcia. Bywa umieszczane nie tylko w urzędzie skarbowym, ale także np. w urzędzie gminy.

Reklama

Wysyłamy PIT przez internet

Najprościej skorzystać z aplikacji lub formularzy interaktywnych, które znajdziemy na Portalu Podatkowym wchodzącym w skład serwisu Ministerstwa Finansów (www.finanse.mf.gov.pl). Są tam również broszury, jak wypełnić zeznanie, a także instrukcje techniczne, jak zainstalować na komputerze z dostępem do internetu aplikacje i programy niezbędne do odczytu dokumentów PDF oraz wysłania dokumentów.

Chodzi o Adobe Reader w aktualnej wersji i tzw. wtyczki (plug-in). Nawet, jeśli w poprzednich latach już się rozliczaliśmy elektronicznie, musimy pobrać najnowszą wersję wtyczki.

Kto nie musi wypełniać zeznania

Emeryci i renciści dostają z ZUS PIT-40A pocztą. Jeśli nie chcą odpisywać ulg, rozliczać się ze współmałżonkiem, nie mieli dodatkowych dochodów i nie zamierzają przekazywać 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego, rozliczenie z fiskusem mają załatwione, bo ZUS ten sam druk wysyła do urzędu skarbowego.

W innej sytuacji PIT-40A należy traktować tak jak PIT-11 i złożyć osobiście deklarację podatkową na druku PIT-37. Jest to możliwe również drogą elektroniczną.

Fiskus wstępnie już rozliczy

Administracja podatkowa uruchamia w połowie marca elektroniczny system wstępnie wypełnionych zeznań rocznych. System PFR (Pre-Filled tax Return) upraszcza rozliczenia składającym PIT-37. Nowością w tym roku jest to, że również zostaną przygotowane rozliczenia PIT-38 (dla grających na giełdzie). Fiskus przetworzył informacje, które otrzymał do końca lutego od płatników PIT i organów rentowych, a następnie przyporządkował je do konkretnych podatników.

Jak dotrzeć do przygotowanej już deklaracji? Na stronie: portalpodatkowy.​mf.​gov.​pl wchodzimy w zakładkę „Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe”. Dla zweryfikowania tożsamości potrzebne będą dane: PESEL, imię i nazwisko, data urodzenia, kwota przychodu w roku 2015 i kwota przychodu za 2014 rok (niezbędna do wysyłki zeznania). Pięciokrotne wpisanie przy logowaniu złych danych spowoduje, że nie będziemy mogli pobrać z systemu wypełnionej deklaracji. Sprawdźmy dokładnie rozliczenie, bo to my za nie odpowiadamy, a nie system czy urzędnicy!

Konto podatnika na portalu podatkowym

Od 31 grudnia 2015 r. na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów każdy podatnik i płatnik może założyć konto służące do komunikacji elektronicznej z fiskusem. Umożliwia ono załatwianie spraw dotyczących: podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC),

podatku od spadków i darowizn (SD),

karty podatkowej (KP).

W następnych latach planowane jest rozszerzenie usługi o kolejne podatki, tj. VAT, CIT, PIT. Konto podatnika ma pomóc w szybkim dostępie do własnych danych podatkowych, m.in. złożonych deklaracji czy prowadzonych spraw. Umożliwi składanie podań i deklaracji organom podatkowym i na odwrót – doręczanie pism podatnikom przez fiskusa.

Artykuł pochodzi z kategorii: Podatki

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Kwota wolna od podatku nie zmieniała się od lat – obecnie wynosi 3091 zł. Według przedwyborczych obietnic miała ona wzrosnąć do 8 tys. zł. Jednak kilka dni temu rząd zapowiedział, że maksymalnie... więcej