Abonament TV. Kto powinien płacić, a kto nie musi

Nigdy nie zawracałaś sobie głowy abonamentem? Sprawdź, czy jesteś wśród osób, które po wprowadzeniu nowych regulacji mogą za to zapłacić karę.

Większość z nas nie płaci abonamentu RTV, choć jest do tego zobowiązana. Od jakiegoś czasu rząd usiłuje to zmienić. Zapowiadano nową opłatę powiązaną z rachunkiem za prąd i wliczenie abonamentu do podatku. W 2017 roku wszystko zostało jednak po staremu. Z jednym wyjątkiem. Jest większe ryzyko, że za niepłacenie poniesiemy karę.

Za co możesz zapłacić karę i jak wysoką

Reklama

✢ Każdy, kto kupi odbiornik telewizyjny (albo radiowy), jest zobowiązany do zarejestro wania tego sprzętu w urzędzie pocztowym w ciągu 14 dni od dokonania zakupu. Na poczcie dostaniesz odpowiedni formularz, trzeba go tylko wypełnić.

Rejestracji odbiornika możesz też dokonać przez internet na stronie rtv.poczta-polska.pl. Za niezarejestrowanie odbiornika grozi ci kara wysokości 30 opłat abonamentowych (ok. 700 zł). Poczta może wysłać kontrolera, który sprawdzi, czy osoba, która nie uiszcza opłaty, ma telewizor. Takim kontrolerem może też być listonosz.

Osoba dokonująca kontroli ma obowiązek przedstawienia się nam i pokazania odpowiedniego identyfikatora. Warto jednak mieć świadomość, że zgodnie z przepisami mamy prawo takiej osoby po prostu nie wpuścić do domu.

Abonament musisz zacząć płacić od następnego miesiąca po zarejestrowaniu odbiornika. Poczta może ściągnąć zaległy abonament za pięć lat (1207 zł plus odsetki, razem ok. 1500 zł). Nakaz zapłaty dostaniesz, jeśli płaciłaś już abonament, ale przestałaś to robić.

Chciałabyś zapłacić zaległy abonament, ale nie wiesz, ile jesteś winna? Dowiesz się tego, dzwoniąc pod numer infolinii Poczty Polskiej: 43 842 06 06 w dni robocze w godzinach 8-20.

Pracownicy infolinii podadzą ci informację o zaległej kwocie oraz numer konta, na który trzeba ją przelać.

Kto powinien opłacać abonament telewizyjny

✢ Do uiszczania miesięcznej opłaty za abonament RTV jesteś zobowiązana tylko wtedy, gdy posiadasz telewizor. Opłata ta wynosi 22,70 zł miesięcznie (czyli tyle samo, co w zeszłym roku). Jest stała bez względu na to, czy w twoim gospodarstwie domowym jest jeden odbiornik, czy pięć.

Nie ma przy tym znaczenia, że na przykład jeden z telewizorów należy do ciebie, a drugi do twojego męża. Każde gospodarstwo jest zobowiązane do uiszczenia tylko jednej opłaty. Jeśli zdecydujesz się na opłacanie abonamentu raz na dwa miesiące – zaoszczędzisz, płacąc 44,05 zł, przy opłatach dokonywanych raz na trzy miesiące będzie to 65,35 zł, raz na pół roku – 129,40 zł, a raz na rok – 245,15 zł, czyli o 10 proc. mniej.

Opłatę abonamentową powinnaś uiścić z góry do 25. dnia miesiąca poprzedzającego początek okresu, za który płacisz.

Uwaga: Jeśli masz firmę, a w niej dwa telewizory, to od każdego z nich musisz zapłacić 22,70 zł miesięcznie.

Czy są osoby zwolnione z takich opłat?

✢ Z obowiązku płacenia abonamentu RTV zwolnione są przede wszystkim osoby, które ukończyły 75. rok życia. Zwolnienie od opłat przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ukończy się 75 lat.

Poczta Polska, która za pobór abonamentów odpowiada, ma dostęp do rejestru PESEL i na tej podstawie zwalnia z opłat.

Warto wiedzieć, że abonamentu nie płacą też m.in.:

✢ bezrobotni oraz emeryci, którzy ukończyli 60. rok życia i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za miniony rok;

✢ zwolnione są też osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2.000 Hz o natęże niu od 80 dB) i niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 procent;

✢ wszyscy, prócz osób po 75. roku życia, muszą przedstawić na poczcie dokumenty uprawniające do zwolnienia z opłaty.

Pełna lista uprawnionych na stronie internetowej: www.krrit.gov.pl/abonament/zwolnienia-od-oplat-abonamentowych/).

Czy jeśli mam tylko radio, muszę płacić abonament?

Tak, ale niższy. Abonament radiowy płacisz tylko, jeśli nie zapłaciłaś już wcześniej za telewizor. Opłata radiowa jest bowiem zawarta w telewizyjnej. Jeśli jednak telewizora nie masz, a na przykład w twoim samochodzie zamontowane jest radio, powinnaś płacić 7 zł miesięcznie.

Podobnie jak w przypadku płacenia abonamentu za telewizor – nie ma znaczenia, ile odbiorników radiowych posiadasz. Abonament radiowy płacony raz na dwa miesiące kosztuje 13,60 zł, raz na trzy miesiące – 20,15 zł, raz na pół roku – 39,90 zł, a raz na rok – 75,60 zł.

Tekst: Marta Krawczyk

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Olivia

Zobacz również

  • Trwa akcja „Masz kłopot z pożyczką frankową? Dowiedz się, co możesz zrobić”. Warto z niej skorzystać i uzyskać bezpłatną poradę prawną dotyczącą niejasnych a czasami niedozwolonych zapisów w... więcej