Bądź bezpieczna w internecie

Konkursy z supernagrodami, dziwne e-maile, petycje, które koniecznie trzeba podpisać... Warto znać metody, których używają oszuści chcący ukraść twoje dane.

Nie chcesz, by ktoś wziął w twoim imieniu kredyt? Nigdy nie podawaj nikomu danych, które mogłyby to umożliwić. Szczególnie ostrożna bądź w internecie. Złodzieje danych mają bowiem wiele sposobów na to, by uzyskać te informacje online. Zrób wszystko, by jak najbardziej utrudnić im to zadanie.

Wystrzegaj się wyłudzaczy

✢ Dostałaś kiedyś e-mail, w którym jakaś instytucja prosiła cię o weryfikację danych, które rzekomo już im kiedyś podałaś? Wszelkie wiadomości, w których pojawiają się prośby o podanie numeru PESEL, NIP, rachunku bankowego czy hasła do jakiegoś serwisu, najlepiej od razu wyrzucić do kosza. Jeśli wydaje ci się, że taka wiadomość pochodzi z banku, w którym masz konto, możesz zadzwonić i to sprawdzić.

Reklama

Niemal na 100 proc. usłyszysz, że bank niczego takiego nie wysyłał. Poważne instytucje po prostu czegoś takiego nie robią. Nigdy nie klikaj też w żadne linki w e-mailach, których pochodzenia nie znasz.

W ten sposób możesz dopuścić do zainstalowania na twoim komputerze złośliwego oprogramowania, które przechwyci m.in. twoje dane osobowe.

Pomyśl, zanim zagrasz

✢ Oferta brzmi świetnie: musisz tylko odpowiedzieć na trzy proste pytania, a weźmiesz udział w losowaniu supersamochodu albo 10 laptopów? Aby wziąć udział w tym internetowym konkursie, musisz podać swoje dane? Nie daj się skusić. Jeśli konkurs jest naprawdę bardzo interesujący, sprawdź dokładnie, kto go organizuje, poszukaj kontaktu do firmy, sprawdź, czy są na jej temat jakiekolwiek informacje w internecie.

Jeśli żadnych nie znajdziesz, lepiej daj sobie spokój, firma najprawdopodobniej nie istnieje, a konkurs jest sposobem na wyłudzenie od ciebie danych.

Uwaga: Wyłudzacze stosują też inne, bardziej wyrafinowane metody, np. wysyłając oferty wyjątkowo dobrze płatnej pracy albo zaproszenia do podpisania petycji w czyjejś obronie. Zarówno po to, żeby podpisać petycję, jak i po to, by dostać pracę, trzeba podać swoje dokładne dane.

Nie wierz w bajki o spadkach

✢ E-mail informuje cię, że odziedziczyłaś znaczną sumę po nieznanym krewnym? Albo że pewien bezdzietny milioner z dalekiego kraju upatrzył sobie ciebie na swojego spadkobiercę... Musisz tylko podać swoje dokładne dane i wpłacić pewną sumę. Znaczną, ale to nic w porównaniu z tym, co możesz uzyskać. To metoda znana od wielu lat, ale wciąż bardzo lubiana przez oszustów. Dlaczego? Bo choć wydaje się to nieprawdopodobne, wielu ludzi wciąż daje się w ten sposób oszukać.

Uważaj na publiczne sieci Wi-Fi

✢ Korzystałaś kiedyś z darmowego hot-spotu Wi-Fi w galerii handlowej, kawiarni albo hotelu? Pewnie tak, bo to bardzo wygodne rozwiązanie. Niestety, nie wszystkie z tych hot-spotów są dobrze zabezpieczone. Dlatego w takich miejscach lepiej nie logować się na strony banków oraz inne wymagające podawania danych identyfikacyjnych i haseł. Zawsze dokładnie sprawdzaj, z jaką siecią się łączysz.

Czasem oszuści tworzą sieci o nazwach, które sugerują, że są to bezpieczne sieci publiczne, właśnie po to, by za pomocą odpowiedniego oprogramowania przechwytywać dane. W kawiarni czy też hotelu pytaj więc zawsze o nazwę sieci, a dopiero potem się z nią łącz.

Uwaga! Czasem twój telefon łączy się z darmową siecią Wi-Fi bez twojej wiedzy. Dzieje się tak w przypadku, gdy w ustawieniach masz włączone automatyczne połączenie z siecią Wi-Fi. Jeśli nie chcesz takich niespodzianek, zmień ustawienia.

Nie przechowuj ważnych danych w „chmurze”

✢ Przechowujesz dokumen ty na zewnętrznym dysku, czyli w tzw. chmurze? Przesyłasz pliki za ich pomocą? To dobry pomysł i spora wygoda, ale jedynie pod warunkiem że w dokumentach tych nie ma żadnych danych, których nie chcesz ujawniać (także danych osobowych).

Pod żadnym pozorem nie umieszczaj na takich serwerach skanów dokumentów, takich jak paszport czy do wód osobisty czy prawa jazdy. Teoretycznie chmury są dość bezpieczne, ale wszystko może się zdarzyć, więc lepiej nie kusić losu.

Podstawa bezpieczeństwa to program antywirusowy. Kolejny krok to zainstalowanie programu do szyfrowania danych. W sieci można znaleźć darmowe wersje takich programów.

E-sklepy mają obowiązek chronić twoje dane

✢ Zdarza ci się robić zakupy w sklepach internetowych? W takiej sytuacji musisz podać swoje dane, bo inaczej zakupiony produkt do ciebie nie dotrze. Obawiasz się, że w ten sposób może wyjść do wycieku informacji o tobie? Firma, której dane powierzysz, nie ma prawa wykorzystać ich do czegokolwiek innego niż dostarczenie ci zakupów. Musi posiadać twoją zgodę nawet na to, by przesyłać ci swoje oferty reklamowe. Jeśli tego nie chcesz, „odkliknij” kwadracik, przy punkcie: „wrażam zgodę na przetwarzanie danych”.

Które informacje o tobie są danymi osobowymi

✢ Termin „dane osobowe” został zdefiniowany w ustawie o ochronie danych osobowych z 29 sierpnia 1997 roku. W myśl tej ustawy do danych osobowych zaliczamy wszelkie informacje, które zdradzają naszą tożsamość albo pozwalają na jej szybkie ustalenie. Danymi osobowymi są więc nie tylko imię, nazwisko, data urodzenia, numery PESEL i NIP czy też numery innych dokumentów, ale także informacje o wykształceniu, wykonywanym zawodzie, cechach fizycznych, wyznaniu, rasie itp.

Tekst: Marta Krawczyk

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Olivia

Zobacz również