Bezpieczeństwo podczas imprez masowych

Moja córka wybiera się na zabawę sylwestrową do centrum miasta. Boję się o jej bezpieczeństwo. Kto w razie wypadku może za to odpowiadać? - pyta Krystyna Krupa z Krakowa.

Reklama

Osoby poszkodowane podczas świętowania sylwestra na powietrzu, na imprezie zorganizowanej np. przez miasto, mogą kierować roszczenia do organizatora.

Ich podstawę będzie stanowić zaproszenie, bilet wstępu czy dowód jego zakupu, a w przypadku imprez masowych otwartych – publiczne wystosowanie zaproszenia do wzięcia udziału w takiej imprezie.

Organizator (np. władze gminy, ale także stacja telewizyjna zapraszająca na imprezę sylwestrową w swoich spotach reklamowych) powinna, podejmując się roli patrona i organizatora spotkania, zapewnić bezpieczeństwo zgromadzonych na najwyższym poziomie.

Jednocześnie jeśli organizator nie podejmie żadnych działań uniemożliwiających niezdyscyplinowanym uczestnikom wyrządzenie szkody (np. przez niewłaściwe użycie szklanych butelek czy środków pirotechnicznych) lub da na to przyzwolenie, zostanie uznany za winnego zajścia.

Agnieszka Antoniak, prawnik

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Telemax

Zobacz również