Bezpieczne poręczenie kredytu

Koleżanka z pracy poprosiła mnie o poręczenie pożyczki w banku. Czy jest jakiś sposób, bym mogła zabezpieczyć się przed tym, gdy nie będzie tej pożyczki spłacać? Agnieszka z Kłodzka

Z reguły trudno odmówić takiej prośbie, ale zanim zdecyduje się pani na poręczenie kredytu, warto to dobrze przemyśleć. Zwłaszcza, że bycie żyrantem będzie miało wpływ na pani sytuację finansową także wtedy, gdy koleżanka będzie w terminie spłacać raty. Banki traktują poręczenie tak, jakby żyrant sam zaciągnął kredyt i musiał go spłacać.

Tak więc obniża to zdolność kredytową danej osoby. Może być to problemem, gdyby później pani chciałaby wziąć kredyt (także ratalny) lub pożyczkę. Decydując się na podpisanie poręczenia, powinniśmy zadbać o korzystną konstrukcję umowy z bankiem.

Reklama

– Starajmy się nie być jedynym poręczycielem i rozłożyć ciężar spłaty na kilka osób. Choć bank w razie kłopotów ze spłatą zobowiązania może zwrócić się – według swojego uznania – do jednego lub kilku żyrantów, będziemy mieć większą szansę na spłatę mniejszej części długu lub uniknięcie spłaty – radzi Alina Stahl z Biura Informacji Kredytowej (BIK). Warto też zobowiązać bank do informowania o ewentualnych opóźnieniach w spłatach rat kredytowych.

W umowie powinien znaleźć się zapis obligujący bank do zaspokojenia wierzytelności przede wszystkim z majątku kredytobiorcy, zaś dopiero później z majątku poręczyciela. Proszę pamiętać, że dzięki raportowi BIK można kontrolować terminowość spłat własnych oraz poręczonych kredytów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Trwa akcja „Masz kłopot z pożyczką frankową? Dowiedz się, co możesz zrobić”. Warto z niej skorzystać i uzyskać bezpłatną poradę prawną dotyczącą niejasnych a czasami niedozwolonych zapisów w... więcej