Bezpłatne leki po 75. roku życia. Co trzeba zrobić, by je otrzymać?

Od 1 września osoby po 75. roku życia mają prawo do bezpłatnych leków. Warunkiem ich otrzymania w aptece jest okazanie recepty ze specjalnym kodem S, na której znajduje się numer PESEL i data urodzenia pacjenta.

Zdjęcie

Sprawdź, kto może otrzymać bezpłatne leki /123/RF PICSEL
Sprawdź, kto może otrzymać bezpłatne leki
/123/RF PICSEL

Recepta może zostać wypisana najwcześniej w dniu ukończenia 75. roku życia. Wybierając się na wizytę, zabierzmy dokument potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty.

Dlaczego przy jednym schorzeniu lek jest za darmo, a przy innym trzeba za niego zapłacić?

Reklama

O tym, czy dostaniemy lek bezpłatnie, zdecyduje konkretny wykaz chorób udostępniony lekarzom. Jeśli cierpimy na któreś z wymienionych w nim schorzeń, lekarz przepisze nam lek z refundacją. Jeśli nie – będziemy musieli zapłacić za lek 100 proc., nawet jeśli mamy ukończone 75 lat.

Czy receptę S może wypisać lekarz specjalista?

Nie. Receptę uprawniającą do korzystania z tego rodzaju ulgi uzyskamy wyłącznie u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, u którego się leczymy lub – w zastępstwie – uprawnionej do tego pielęgniarki.

Recept z literą S nie mogą wypisywać lekarze innych specjalności. Wyjątek to lekarze emeryci, z prawem do wykonywania zawodu. Mogą oni wystawiać tego typu recepty dla siebie i najbliższych członków rodziny.

Czy lekarz będzie mógł przepisywać pacjentowi 75+ taki lek, który chory dostanie bezpłatnie? Czy apteka będzie mogła wydać bezpłatny zamiennik?

O sposobie terapii i stosowanych w niej lekach decyduje prowadzący nas lekarz. To on ustala, jaki lek będzie najskuteczniejszy. Może, ale nie zawsze musi być to lek bezpłatny. Farmaceuta bezpłatnie wyda tylko to, co ma na recepcie.

Czy są limity przepisywanych leków?

Nie ma limitów przepisywanych leków. Pacjenci mogą korzystać z darmowych leków w takich samych dawkach jak dotychczas. Podczas jednej wizyty lekarz wystawi maksymalnie 4 recepty. Poszczególne leki będą przeznaczone na 120 dni.

Jak długo ważna jest recepta S?

Terminy ważności mogą być różne. Podstawowy okres to 30 dni od daty wystawienia. Recepta na antybiotyk ważna jest 7 dni, a na leki i wyroby medyczne sprowadzane z zagranicy nie dłużej niż 120 dni.

Czy receptę S może zrealizować ktoś bliski?

Oczywiście. Nie ma obowiązku osobistego stawienia się w aptece z receptą S, dlatego może odebrać ją ktoś z rodziny. Dla farmaceuty ważna jest sama recepta.

Nowoczesne Terapie

Przewlekle chorzy mogą stosować leki, które do tej pory były niedostępne.

Nowością jest Lynparza, lek podtrzymujący dla chorych na nawrotowego platynowrażliwego zaawansowanego raka jajnika, jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej. Refundowane są też Tapentadol i Palexia – na przewlekły ból w przebiegu chorób nowotworowych u dorosłych, Pramipeksel – w leczeniu objawów choroby Parkinsona, Lakozamid – w padaczce ogniskowej, Somatuline Autogen – w leczeniu guzów neuroendokrynnych żołądkowo-jelitowo-trzustkowych.

Lista nie jest stała!

Lista bezpłatnych leków będzie uaktualniania co dwa miesiące.

Korygować ją będzie minister zdrowia. Oznacza to, że z wykazu niektóre leki mogą znikać, a inne się pojawiać. Część droższych zastąpić mogą tańsze. Taką furtkę zostawiło sobie Ministerstwo Zdrowia, aby mieć wpływ na równomierne wydawanie pieniędzy na refundację przez cały rok.

Wprawdzie nie usłyszymy od lekarza, że nie wystawi nam recepty S, bo skończyły się pieniądze, ale możemy dowiedzieć się, że lek, który jeszcze do niedawna był za darmo, znów jest odpłatny.

WAŻNE! Na liście bezpłatnych leków obowiązującej od 1 września znalazło się 1129 preparatów.

Uwaga!

W ramach zmian refundacyjnych bezpłatne lub tańsze będą nie tylko leki, ale też część wyrobów medycznych, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego, analogi długodziałające i chemioterapeutyki.

Refundacją Ministerstwa Zdrowia objęte są m.in. wykonywane na zamówienie leki recepturowe. Na liście S znalazły się także analogi długodziałające dla chorych na cukrzycę, m.in. Metformina, Lantus i Levemir. Mniej zapłacimy za środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, m.in. preparaty wspomagające układ pokarmowy. Na wrześniowej liście znalazło się też osiem produktów w ramach katalogu chemioterapii i jeden preparat stosowany w nowoczesnych programach lekowych.

1. Nadciśnienie tętnicze

Actelasar, Agen, Alneta, Amlodipine, Amlozek, Atacant, Candepres, Cardiolopin, Carzap, Diuresin, Egiramlon, Hyazaar, Indapamide, Iporel, Ipres Iong, Karbicombi, Lacipil, Laprixen, Lorista, Loreblok, Losartan, Lozap, Micardis, Normodipine, Presartan, PritorPlus, Ramizek Combi, Ranacard, Sumilar, Telemisartan, Telemix, Telemizek, Tertens, Tertensif, Tezeo, Tolucombi, Tolura, Zanacodar, Vilpin.

2. Nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca

Altram, Avedol, Carvedigamma, Carvedilol, Carvetrend, Corvol, Dilatrend, Hypoten, Symtrend, Vivacor.

3. Zaburzenia rytmu serca

Biosotal, Finospir, Spironol, Verospiron.

4. Cholesterolemia, nadmiar tłuszczów we krwi

Apo-Atorva, Apo-Simva, Atoris, Atorvasin, Atorvox, Atrox, Biofibrat, Fenardin, Grofibrat, Lambrinex, Larus, Lioanthyl, Lovasterol, Pharmastatin, Ridlip, Rosutrox, Roswera, Simcovas, Simratio, Simvacard, Simvagamma, Simvastinum, Simvasterol, Storvas CET, Torvacard, Tulip, Vasililp, Vastan, Ximve, Zaranta, Zocor.

5. Cukrzyca

Avamina, Etform, Formetic, Glucophage, Lantus, Levemir, Metfogamma, Metformax, Metformin, Metifor, Siofor.

6. Osteoporoza

Alendran, Alendrogen, Alendronat, Alendronate Arrow, Alendronatum 123ratio, Alendronic Acid Genoptim, Ostemax, Ostenil, Prolia, Risendros, Sedron.

7. Jaskra, stan wzmożonego ciśnienia śródgałkowego

Krople do oczu: Betoptic 5, Cusimolol, Oftensin, Bilocarpinum WZF, Taflotan.

8. Choroba Alzheimera

Apo-Doperil, Cogiton, Donecept, Donectil, Donepesan, Donepezil, Donestad, Evertas, Exelon, Nimvastid, Pamigen, Ricordo, Ristidic, Rivaldo, Rivastigmin Neuropharma, Rivastigmin Orion, Rivastigmine Actavis, Rivastigmine Mylan, Rywastygmina Apotex, Symelon, Yasnal.

9. Choroba Parkinsona

Akineton, Aparxon PR, ApoRopin, Aropilo, Ceurolex SR, Nirnovo SR, Polpix SR, Pronoran, Raponer, Repirol SR, Requip-Modutab, Rolpryna, Viregyt-K.

10. Astma, POChP

Andepin, Berodual, Budesonide, Budiair, Miflonide, Nebbud, Onbrez Breezahler, Pulmicort, Ribuspir, Spiriva.


Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Zobacz również

  • Prowadzę niewielką firmę. Opłacam pracownikom kurs angielskiego, bo znajomość języka obcego jest niezbędna w naszej działalności. Czy w takim przypadku wydatki z tym związane mogę zaliczyć do... więcej