Blokada SMS-ów premium

Codziennie dostaję SMS-a o treści: „Wygrałeś, odbierz nagrodę” itp. Słyszałam, że odpowiadanie na takie SMS-y jest kosztowne i niebezpieczne. Helena z Łomianek

Reklama

SMS-y premium to specjalne usługi telekomunikacyjne o podwyższonej opłacie, wykorzystywane do przeprowadzenia sond i konkursów w radiu lub telewizji.

Wiadomości o treści „Wyślij SMS, żeby odebrać wygraną” są nieuczciwą praktyką rynkową. Wprowadzają w błąd, nie informując o opłatach oraz o tym, co tak naprawdę zawiera usługa. Działają one na specjalnych, skróconych numerach składających się z 4, 5 lub 6 cyfr. Pierwsza cyfra to 7, 8 lub 9.

Różnica polega na wysokości opłat za odpowiedź na SMS-y. Reklamację należy wysłać do podmiotu, który przysyłał niezamawiane usługi. Jego dane znajdziemy na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej – www.uke.gov.pl.

Do reklamacji należy załączyć fakturę oraz żądanie przesłania potwierdzenia wyrażenia zgody na przesyłanie wiadomości o charakterze marketingowym.

Jeśli reklamacja nie zostanie uznana, trzeba zawiadomić prezesa UOKiK o stosowaniu nieuczciwych praktyk rynkowych. SMS-y premium są legalne, przewiduje je prawo telekomunikacyjne.

Jednak wysyłające je firmy wprowadzają w błąd konsumentów, wykorzystując ich chęć szybkiego wzbogacenia się. Warto u operatora zablokować usługi o podwyższonej opłacie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Świat Seriali

Zobacz również

  • Od stycznia 2017 roku wzrosła kwota świadczenia pielęgnacyjnego. Jest ono wypłacane opiekunom osób niepełnosprawnych, którzy, by zapewnić opiekę bliskiemu, musieli zrezygnować z pracy. Teraz... więcej