Co grozi za napisanie komuś pracy magisterskiej?

Zamierzasz kupić pracę dyplomową? Lepiej tego nie rób. Możesz zapłacić drożej, niż myślisz!

Angelika B. wiedziała, czego szuka w internecie. Najbardziej interesowały ją hasła: „pomoc w pisaniu prac magisterskich”, „konsultacje w pisaniu”, „przygotowujemy opracowania i pomoce naukowe”. Pod takimi ogłoszeniami kryły się propozycje zamówienia i kupienia prac magisterskich, które potem można obronić jako swoje. Bo problem Angeliki polegał na tym, że do przedstawienia i obrony pracy magisterskiej zostało jej mało czasu, a ona nie napisała dotychczas ani jednej strony.

– Kupię sobie tę pracę. Przecież w internecie aż roi się od propozycji ich napisania – zwierzała się swojej przyjaciółce. Ta była nie tylko oburzona pomysłem Angeliki, ale i przestraszona, bo wiedziała, że to nielegalne. Jej chłopak ukończył prawo i niedawno nawet zrobił jej wykład o tym, jak wygląda ten proceder.

Reklama

Gdy wyraziła swoje zdanie, Angelika wybuchła: – Co w tym nielegalnego! Podstawą jest umowa o dzieło. Przyjmujący zamówienie zobowiązuje się napisać pracę magisterską, a zamawiający zapłacić za dzieło. A ponieważ praca magisterska jest utworem, umowa mówi o przeniesieniu majątkowych praw autorskich na rzecz zamawiającego. Mogę więc korzystać z tego utworu i robić z nim, co chcę – powiedziała.

Nie podpisuj się pod cudzym

Koleżanka jednak lepiej znała prawo. – To, co mówiłaś, to tylko część prawdy. Podpisując się pod utworem stworzonym przez kogoś innego, popełniasz przestępstwo. A za to grozi nie tylko utrata tytułu zawodowego, ale nawet kara więzienia do trzech lat – tłumaczyła. Przestrzegła też Angelikę przed innymi konsekwencjami.

– Są jeszcze inne paragrafy, które regulują tę kwestię. W Kodeksie karnym jest przepis, który brzmi: Kto wyłudza poświadczenie nieprawdy przez podstępne wprowadzanie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu, podlega karze pozbawienia wolności do trzech lat – przeczytała Angelice i dodała, że podobną karę przewidują przepisy prawa autorskiego, które przestrzegają przez przywłaszczaniem sobie autorstwa utworu.

– A poza tym uczelnie zobowiązują studentów do składania pisemnych oświadczeń, że są wyłącznymi autorami prac magisterskich. Lepiej więc przemyśl, co chcesz zrobić – zakończyła.

Natalia Kłoszewska

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Twoje Imperium
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Przestępcy nie mają skrupułów i by wyłudzić lub ukraść pieniądze, stosują niezwykle wymyślne metody. Jedną z nich jest sposób „na wnuczka” i „policjanta”, którego ofiarą padają starsi ludzie. więcej