Co musi wiedzieć działkowiec ROD?

Niedawno przejęłam po swoim zmarłym tacie działkę za miastem w ogródkach działkowych. Tata otrzymał ją przed wielu laty ze swojego zakładu pracy. Jakie obecnie obowiązują przepisy na takich działkach? Co mogę na niej postawić? Jak duże mogę zrobić oczko wodne i jakie drzewka posadzić? Katarzyna ze Skarżyska Kamiennej

« Na działkach pracowniczych obowiązuje wiele przepisów i ograniczeń, a to dlatego, że nie są one własnością działkowiczów, a jedynie są przez nich użytkowane. Przede wszystkim powinna Pani zapoznać się z regulaminem ROD (rodzinnego ogrodu działkowego). Z niego dowie się Pani, jakie budowle można stawiać, by spełniały wymagania. Oczywiście musi się Pani stosować do przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

« Określają one, czym jest altana działkowa (wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy), który nie może być przeznaczony do całorocznego zamieszkiwania ani do prowadzenia działalności gospodarczej. Powierzchnia zabudowy altany – mierzona po obrysie ścian zewnętrznych – nie może przekraczać 35 m2. Przy czym, do tej powierzchni nie wlicza się zadaszonego tarasu, werandy lub ganku, jeśli ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m2.

Reklama

Dopuszczalna wysokość altany zależy od tego, jaki ma ona dach: jeśli stromy – jej wysokość nie może przekraczać 5 m, a jeśli płaski – 4 m.

« Oczko wodne nie może być większe niż 10 m2, a jego głębokość nie powinna przekraczać metra. Jeśli takich oczek wodnych ma być więcej na działce, to łącznie nie mogą zajmować więcej niż 15 m2. Jeżeli chciałaby Pani zbudować basen, to jego powierzchnia też nie może przekraczać 15 m2. 

« Drzewa i krzewy może Pani posadzić dowolne, ale warto brać pod uwagę to, jak dany gatunek się rozrasta, aby w przyszłości gałęzie nie przechodziły na działkę sąsiada. Wycinać można bez zezwolenia tylko te drzewa i krzewy, których wiek nie przekroczył 10 lat.  

« Studnię można wykopać w odległości co najmniej 5 m od ogrodzenia.

A gdyby chciała Pani trzymać zwierzęta na działce, to niektóre można (oczywiście przy zachowaniu odpowiednich warunków sanitarnych), np. kury, króliki.

Przydatne informacje

« Na działce pracowniczej nie wolno hodować świń ani nutrii. Zaś na trzymanie gołębi w gołębnikach trzeba mieć zgodę zarządu ogrodu rodzinnego.

« Na działce musi być kompostownik na resztki roślin, w odległości co najmniej 1 m od ogrodzenia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Na żywo

Zobacz również

  • Prowadzę niewielką firmę. Opłacam pracownikom kurs angielskiego, bo znajomość języka obcego jest niezbędna w naszej działalności. Czy w takim przypadku wydatki z tym związane mogę zaliczyć do... więcej