Co zrobić, gdy warsztat sąsiada utrudnia życie?

Mieszkam w budynku, w którym mieści się zakład ślusarski i warsztat samochodowy. Obydwa okropnie hałasują, co bardzo mi przeszkadza. Jak się przed tym bronić? Paulina M. z Radomska

Odpowiada nasz ekspert, mecenas Janusz Górski:

Proponuję wysłać do sąsiadów pismo (za potwierdzeniem odbioru) z żądaniem zaprzestania immisji, czyli działania na własnym gruncie, którego skutki odczuwalne są na gruncie sąsiedzkim. Jeśli nie przyniesie to efektu, warto zgłosić się do Inspekcji Ochrony Środowiska z prośbą o zbadanie, czy nie zostały przekroczone normy poziomu hałasu.

Reklama

Żądania zaprzestania utrudniających życie działań można także dochodzić na drodze sądowej. W tym celu trzeba złożyć pozew w sądzie cywilnym, dołączając dowody (mogą to być zeznania świadków, nagrania, wyniki badań, np. z IOŚ).

Sąd, badając sprawę, weźmie pod uwagę takie kwestie, jak położenie nieruchomości, inne hałasy związane z tym położeniem (np. odgłosy zwierząt, komunikacji, maszyn), fakt, czy teren jest przemysłowy, czy uzdrowiskowy i, oczywiście, czy firmy działają legalnie i zgodnie z przepisami.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Prowadzę niewielką firmę. Opłacam pracownikom kurs angielskiego, bo znajomość języka obcego jest niezbędna w naszej działalności. Czy w takim przypadku wydatki z tym związane mogę zaliczyć do... więcej