Czy mogę sprzedać swoją część ogródka działkowego?

Wspólnie z bliskimi uprawiałam rodzinny ogródek działkowy. Każdy miał wydzieloną część, na której sadził warzywa i krzewy. Niestety, nie mam już siły zajmować się swoim kawałkiem ziemi, a nikt z rodziny nie jest zainteresowany przejęciem ogródka. Znajoma chciałaby go kupić, ale nie wiem, czy jest to w ogóle możliwe. A jeśli tak, to jak należy przeprowadzić sprawę? Marianna, Jasło.

Działkowcy nigdy nie byli i nadal nie są właścicielami gruntów, na których znajdują się takie działki. Rodzinne ogródki działkowe zwykle znajdują się na terenie, który ma swojego właściciela. Może nim być Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego lub organizacja działkowców. Ci, którzy je użytkują, są jednak właścicielami tego, co na tym terenie się znajduje, np. altanki, ławeczki, drzew, krzewów itp.

Wszystko to może Pani przekazać w użytkowanie innej osobie. Nie ma znaczenia, czy to jest ktoś z rodziny, czy też obcy człowiek. Przekazując działkę w użytkowanie, należy spisać umowę z osobą, która będzie ją użytkowała. Aby dokument był ważny, podpisy obu stron powinien potwierdzić notariusz. Umowę musi też zatwierdzić właściciel gruntu.

Reklama

Nie ma jednak prawa decydować, komu przekaże Pani działkę. Może Pani wziąć od znajomej pieniądze za wszystko, co pozostawia Pani w ogródku – zgodnie z nową ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych (DzU z 2014 roku, poz. 40).

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Zobacz również

  • Dzwoni Twój telefon stacjonarny – rozmówca przedstawia się jako konsultant lub konsultantka Telekomunikacji Polskiej S.A. i proponuje Ci korzystne obniżenie abonamentu. Uważaj! więcej