Czy można przenieść grób w inne miejsce?

Planuję przenieść się na stałe do syna, który mieszka na drugim końcu Polski. Chciałabym też przenieść grób mojego męża. Czy to możliwe i jak mogę to załatwić? Jadwiga G. z Przemyśla

Odpowiada nasz ekspert:

Tak, może Pani przenieść grób męża. Najpierw powinna Pani napisać wniosek o wydanie zezwolenia na przeniesienie grobu i wysłać go do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Adresy można znaleźć na stronie: www.pis.bip.mswia.gov.pl.

Reklama

Decyzja powinna nadejść w ciągu kilku dni. Wydanie decyzji jest bezpłatne. Następnie o planowanej ekshumacji powinna Pani zawiadomić zarządcę cmentarza, na którym planuje Pani pochować bliską osobę.

Trzeba uzyskać od niego pisemną zgodę na przeniesienie grobu. Zgodę tę oraz zgodę z Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego musi Pani dostarczyć do zarządu cmentarza, z którego zamierza Pani zabrać ciało.Wówczas zarząd wyznaczy termin ekshumacji – według prawa można jej dokonywać tylko w okresie od 16 października do 15 kwietnia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Prowadzę niewielką firmę. Opłacam pracownikom kurs angielskiego, bo znajomość języka obcego jest niezbędna w naszej działalności. Czy w takim przypadku wydatki z tym związane mogę zaliczyć do... więcej