Czy odzyskam pieniądze od fachowca

Podpisałam umowę z firmą meblarską, wpłaciłam część kwoty na meble kuchenne robione na wymiar. Wykonawca najpierw dwukrotnie przekładał termin realizacji, w końcu zadzwonił i powiedział, że miał wypadek i nie wie, kiedy wykona meble... Mam już dość! Chcę zrezygnować z jego usług, nie wiem tylko, czy odzyskam wpłacone pieniądze? Magdalena z Radomia.

Tak. To wykonawca nie wywiązał się z umowy, więc ma Pani pełne prawo od niej odstąpić. Proszę napisać wypowiedzenie umowy, w której żąda Pani zwrotu przedpłaty i przesłać ją na adres wykonawcy.

W uzasadnieniu należy opisać zdarzenia, które dowodzą winy fachowca: trzy razy przekładał termin realizacji – ostatecznie go nie dotrzymał. Proszę powołać się na art. 394, 494 ustawy z 23 kwietnia 1964 r., kodeks cywilny, tj. Dz. U. z 2016 r., poz. 280 z późniejszymi zmianami.

Reklama

Jakiej kwoty może Pani oczekiwać? To zależy przede wszystkim od tego, czy wpłaciła Pani zaliczkę czy zadatek. Jeśli nie pamięta Pani dokładnie, na co się umawialiście, proszę zajrzeć do umowy z wykonawcą – powinno być to wyraźnie określone! To istotne zwłaszcza w sytuacjach, gdy jedna ze stron nie wywiązuje się z ustaleń. Zaliczka to nic innego, jak część wynagrodzenia za wykonaną usługę, dlatego fachowiec musi oddać Pani całą wpłaconą kwotę.

Jeśli w umowie jest mowa o zadatku, powinna Pani wystąpić o zwrot tej kwoty w podwójnej wysokości, ponieważ umowa nie została zrealizowana z winy wykonawcy. Gdyby to Pani się rozmyśliła, fachowiec miałby prawo zatrzymać zadatek.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

100 rad

Zobacz również

  • 1. Wydawana przez NFZ karta ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ zapewnia pokrycie kosztów leczenia w krajach Unii zgodnie z obowiązującymi w nich przepisami. A to oznacza, że niektóre z tych kosztów,... więcej