Czy po śmierci samobójczej należy się zasiłek pogrzebowy?

Proszę o wyjaśnienie wątpliwości związanych z samobójczą śmiercią. Czy, gdy do niej dojdzie, rodzinie należy się zasiłek pogrzebowy i czy wypłacane jest prywatne ubezpieczenie? Jagoda C. ze Świnoujścia.

Zdjęcie

Przepisy nie uzależniają wypłaty zasiłku pogrzebowego od przyczyny śmierci /123/RF PICSEL
Przepisy nie uzależniają wypłaty zasiłku pogrzebowego od przyczyny śmierci
/123/RF PICSEL


Odpowiada nasz ekspert, mecenas Janusz Górski: Przepisy nie uzależniają wypłaty zasiłku pogrzebowego od przyczyny śmierci. Oznacza to, że świadczenie wypłacane jest również w przypadku targnięcia się na życie.

Reklama

Jeśli chodzi o polisy, to ubezpieczyciel wypłaci świadczenie jedynie wówczas, kiedy samobójstwo nastąpiło po upływie dwóch lat od zawarcia umowy ubezpieczenia. Termin ten może skrócić, ale nie bardziej niż do 6 miesięcy. To, czy dojdzie do wypłaty, będzie uzależnione również od ogólnych warunków ubezpieczenia.

W każdym jednak przypadku śmierć samobójcza w czasie krótszym niż pół roku od podpisania polisy wyłącza możliwość wypłaty odszkodowania. Przyjmuje się bowiem, że targnięcie się na własne życie nie jest zdarzeniem losowym, a ubezpieczenia zawierane są właśnie na taki wypadek.

PRAWO Cywilne. Dz. U. z 2014 r. poz. 121

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Wyprzedaże. O czym pamiętać, aby nie dać się oszukać?

    Zawsze chętnie korzystam z wyprzedaży i kupuję ubrania, buty, torebki. Ostatnio jednak zauważyłam, że ceny nie zawsze są niższe. Upatrzyłam sobie w sklepie żakiet i czekałam na sezonową obniżkę.... więcej