Czy po śmierci samobójczej należy się zasiłek pogrzebowy?

Proszę o wyjaśnienie wątpliwości związanych z samobójczą śmiercią. Czy, gdy do niej dojdzie, rodzinie należy się zasiłek pogrzebowy i czy wypłacane jest prywatne ubezpieczenie? Jagoda C. ze Świnoujścia.

Zdjęcie

Przepisy nie uzależniają wypłaty zasiłku pogrzebowego od przyczyny śmierci /123/RF PICSEL
Przepisy nie uzależniają wypłaty zasiłku pogrzebowego od przyczyny śmierci
/123/RF PICSEL


Odpowiada nasz ekspert, mecenas Janusz Górski: Przepisy nie uzależniają wypłaty zasiłku pogrzebowego od przyczyny śmierci. Oznacza to, że świadczenie wypłacane jest również w przypadku targnięcia się na życie.

Reklama

Jeśli chodzi o polisy, to ubezpieczyciel wypłaci świadczenie jedynie wówczas, kiedy samobójstwo nastąpiło po upływie dwóch lat od zawarcia umowy ubezpieczenia. Termin ten może skrócić, ale nie bardziej niż do 6 miesięcy. To, czy dojdzie do wypłaty, będzie uzależnione również od ogólnych warunków ubezpieczenia.

W każdym jednak przypadku śmierć samobójcza w czasie krótszym niż pół roku od podpisania polisy wyłącza możliwość wypłaty odszkodowania. Przyjmuje się bowiem, że targnięcie się na własne życie nie jest zdarzeniem losowym, a ubezpieczenia zawierane są właśnie na taki wypadek.

PRAWO Cywilne. Dz. U. z 2014 r. poz. 121

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Kiedy przedawniają się nasze należności

    Czy możesz podać do sądu osobę, która przez pięć lat nie oddaje ci pieniędzy? Jak długo sama możesz być ścigana za zapomniany dług sprzed lat? Sprawdź to. więcej