Darowizna w ratach

Moja ciocia ma niebawem otrzymać pewną kwotę darowizny od przyjaciółki. Czy to prawda, że przy darowiźnie nie przekraczającej podanej w przepisach kwoty, podatku w ogóle się nie płaci? I czy ciocia uniknęłaby płacenia podatku, gdyby dostała darowiznę w kilku mniejszych częściach? Marta z Tarnowa

Reklama

Wysokość podatku od darowizn ustala się w zależności od tzw. grupy podatkowej, do której zalicza się nabywca (Pani ciocia). Zaliczenie do konkretnej grupy następuje według osobistego stosunku obdarowanego do osoby darczyńcy.

I tak, do grupy pierwszej zalicza się najbliższą rodzinę (m.in. małżonka, zstępnych – dzieci, wnuki, wstępnych – rodziców, dziadków); do drugiej grupy – m.in. zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków; do trzeciej zaś grupy pozostałe osoby.

W przypadku cioci mamy do czynienia z trzecią grupa podatkową. Opodatkowaniu podlega wtedy otrzymanie od jednej osoby darowizny, której wysokość przekracza 4902 zł. Jeśli otrzymujemy darowiznę od jakiejś osoby więcej niż jeden raz, wtedy do wartości ostatniej darowizny dolicza się wartość darowizn od tej osoby w okresie 5 lat ją poprzedzających.

Od podatku obliczonego od łącznej wartości darowizn potrąca się podatek od darowizn poprzednio już opodatkowanych.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Świat Seriali

Zobacz również