Dla kogo zabieg in vitro gratis

Mam 36 lat. Już długo leczę się z powodu problemów z zajściem w ciążę. Oboje z mężem bardzo chcemy mieć dziecko, ale lekarze nie dają szansy. Na in vitro nie było nas nigdy stać. Ale teraz jest refundacja. Jak z niej skorzystać, gdzie się zgłosić? Joanna z Pińczowa

Osoba starająca się o włączenie do „Programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego” musi mieć ubezpieczenie zdrowotne,rozpoznaną niepłodność i udokumentowane co najmniej roczne leczenie, maksimum 40 lat (mężczyźni nie mają ograniczeń wieku).

Reklama

Powinna się Pani zgłosić z mężem do jednego z kilkudziesięciu ośrodków realizujących program. Na stronie www.invitro.gov.pl znajdzie Pani ich listę. Można wybrać, nie obowiązuje bowiem rejonizacja.

Decyzję podejmują lekarze. Jeśli zakwalifikują parę, trafia na listę oczekujących. Na stronie www.mz.gov.pl w zakładce „Matka i dziecko” można znaleźć informacje o listach w poszczególnych szpitalach (bez danych osobowych).

Miałaby Pani prawo do refundacji trzech prób procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Musiałaby Pani jednak kupować za własne pieniądze leki hormonalne stymulujące jajeczkowanie. Cena tych leków może sięgać nawet kilkuset złotych.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Na żywo

Zobacz również