Dlaczego komornik chce zabrać mi emeryturę, skoro mój dług się przedawnił?

11 lat temu wziąłem pożyczkę w firmie oferującej kredyty. Nie pamiętam, ile tego było. Dwa razy w tym czasie się przeprowadzałem. Mam około tysiąca złotych emerytury, na którą w 2014 roku wszedł komornik. Przecież ten dług jest przedawniony. Czy komornik może tak robić? Marian, Ostrów Mazowiecka

Jeśli nasze prawa są przez działanie lub zaniechanie komornika naruszone albo zagrożone, to trzeba się na niego poskarżyć. Robimy to na piśmie.

Kierujemy skargę do sądu rejonowego, któremu podlega komornik. I pilnujmy terminów: mamy bowiem tylko tydzień od momentu, gdy dowiemy się o bezprawnym działaniu komornika, albo od dnia, w którym miał coś zrobić, a zaniechał tego. Pan, niestety, nie poskarżył się w terminie.

Reklama

Obawiam się, że teraz nie ma co liczyć na uznanie przedawnienia. Przypominam zasadę: prawo cywilne w art. 118 stanowi, że zobowiązania majątkowe przedawniają się po 10 latach, a świadczenia okresowe, takie jak czynsz, opłata za telefon lub związane z działalnością gospodarczą – po 3 latach.

Są wyjątki, np. PIT-y i dowody na ulgi, które trzymamy 5 lat. Można przypomnieć pożyczkodawcy, że raty kredytu przedawniają się po 3 latach, licząc od daty, w której każda z rat musi być zapłacona.

Po tym terminie wierzyciel nie może upominać się o pieniądze. Ale instytucje udzielające pożyczek często swoje błędy zwalają na klientów, np. wystawiają tytuł egzekucyjny i zwracają się do sądu, by nadał mu klauzulę wykonalności.

Tak też się stało w Pana przypadku, co wynika z przesłanych załączników. Wtedy zaczyna biec 10-letnie przedawnienie, jak przy każdym orzeczeniu sądowym. Dlatego przed sądem trzeba powołać się na przedawnienie (nie zapłacę, bo minął termin), by uniknąć egzekucji.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Zobacz również