Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie

Pani Agata chciała iść do specjalisty. Kiedy potrzebne jest skierowanie, a kiedy nie? – zapytała.

Zdjęcie

/Mat. Redakcyjne
/Mat. Redakcyjne

– Na leczenie specjalistyczne kieruje lekarz rodzinny, jeśli uzna, że to konieczne. Bez skierowania można umówić do ginekologa, położnika, onkologa, wenerologa, dentysty i psychiatry. Nie wymaga się go w stanach nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Nie ma rejonizacji. Można więc go samemu wybrać.

Specjalista udzieli konsultacji, zleci badania. – Gdy dzwoniłam do przychodni, by się zarejestrować, usłyszałam, że trzeba dostarczyć oryginał skierowania. Czy mogę go dać podczas wizyty? – Należy dostarczyć go w ciągu 14 dni roboczych. Inaczej trzeba liczyć się ze skreśleniem z listy oczekujących. Na podstawie jednego skierowania zarejestruje się pani tylko w jednej poradni.

Reklama

– Kiedy wpiszą mnie na listę? – Jeśli wizyta u specjalisty albo przyjęcie do szpitala nie może zostać zrealizowane w dniu zgłoszenia. Przychodnia (czy szpital) wyznaczy termin wizyty. Nie ma konieczności wpisywania na listę, gdy będzie to kontynuacja leczenia. Termin wizyty kontrolnej wyznacza lekarz prowadzący.

Na listę oczekujących nie powinna być pani też wpisywana, jeśli ma pani prawo do świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością (przysługuje ono np. Honorowemu Dawcy Krwi lub dawcy Przeszczepu, inwalidom wojennym, wojskowym, kombatantom).

– Jak długo jest ważne skierowanie? – Do czasu realizacji. Po objęciu opieką skierowanie ważne jest tak długo, dopóki nie ustanie przyczyna będąca podstawą skierowania i jak długo lekarz wyznacza wizyty. Nowe skierowanie jest konieczne, gdy leczenie w poradni dotyczy innej choroby.

– Lekarz dał mi też skierowanie na rehabilitację. – Jest ważne przez 12 miesięcy od początku leczenia. Skierowanie należy zarejestrować w ciągu 30 dni od daty wystawienia – bez względu na to, kiedy zaczną się zabiegi. – A do sanatorium? – 18 miesięcy od wystawienia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:

Zobacz również