Dotacje unijne

Na różnego rodzaju programy przeznaczone są setki milionów złotych.

Reklama

Badania i rozwój firm to główny kierunek programów finansowanych z funduszy unijnych. Na przedsiębiorców – głównie z małych firm – czekają naprawdę duże pieniądze.

Dzięki nim można sfinansować nawet 80 proc. kosztów przedsięwzięcia, które może w przyszłości zapewnić bardzo duże zyski. Jak je uzyskać? Przede wszystkim trzeba znaleźć odpowiedni program. Taki, który jest korzystny dla konkretnej firmy. Nie jest to proste, bo tego typu programów jest bardzo dużo.

Konkursy, w których przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie, są ogłaszane przez województwa oraz instytucje ogólnopolskie. Jak znaleźć informacje na ich temat?

Najprostszy sposób to wizyta w najbliższym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich. Ich listę znajdziemy na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl w zakładce „Punkty informacyjne” (Wystarczy wpisać tam województwo oraz miejscowość). Ta strona to prawdziwa skarbnica informacji na temat funduszy europejskich.

Warto zajrzeć do zakładki „Często zadawane pytania” (jest na dole strony).

Znajdziemy tam np. odpowiedzi na pytania: „Planuję założenie własnej działalności gospodarczej. Jak mogę starać się o dofinansowanie na ten cel?”, „Prowadzę działalność gospodarczą i chciałbym się rozwijać – zakupić nowe maszyny i wprowadzić nowe usługi. Czy mogę otrzymać dofinansowanie na ten cel?”.

Innym źródłem informacji o konkursach jest Centrum Dotacji Unijnych Idea Banku. Najmniejsze firmy mogą uzyskać tam także wsparcie przy przygotowywaniu wniosku.

– Ci, którzy chcą wziąć udział w konkursach ogłaszanych w ramach regionalnych programów operacyjnych muszą pamiętać o dwóch sprawach – stwierdza Marek Siudaj, z Tax Care.

– Po pierwsze do udziału zazwyczaj są dopuszczane wyłącznie firmy czy instytucje, które działają na terenie poszczególnych województw, ewentualnie zamierzają na ich teren się przenieść czy zbudować zakład.

Druga rzecz to tzw. inteligentne specjalizacje – inwestycje w centra badawczo-rozwojowe muszą bezpośrednio lub pośrednio wiązać się z tymi branżami, na rozwój których postawiły regiony. Przykładem takiej inteligentnej specjalizacji dla województwa małopolskiego mogą być technologie informacyjne i komunikacyjne oraz chemia – wyjaśnia ekspert.

Nie tylko na szkolenia

1. Niedawno została uruchomiona nowa wyszukiwarka, która pozwoli właścicielom mikro, małych i średnich firm znaleźć dofinansowywane z funduszy unijnych szkolenia dla pracowników. Baza jest dostępna pod adresem: uslugirozwojowe.parp.gov.pl. Znalezienie interesujących nas informacji jest bardzo proste dzięki filtrom – możemy wybrać województwo oraz typ szkoleń.

2. Warto też skorzystać z infolinii Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – telefon: 801 808 108. Infolinia jest bezpłatna i czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18. Pytania można też przesyłać e-mailem na adres: info_uslugirozwojowe@parp.gov.pl.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Trwa akcja „Masz kłopot z pożyczką frankową? Dowiedz się, co możesz zrobić”. Warto z niej skorzystać i uzyskać bezpłatną poradę prawną dotyczącą niejasnych a czasami niedozwolonych zapisów w... więcej