Dziedziczenie ogródka działkowego

Miesiąc temu zmarł mój tata. Posiadał mały kawałek ziemi z niewielkim domkiem w rodzinnym ogrodzie działkowym. Do niedawna nie było możliwości dziedziczenia tych terenów, ale podobno coś się zmieniło. Czy w obecnej chwili ja i mój brat możemy starać się o prawa do działki ojca? - pyta Agnieszka Sołtys z Kwidzynia.

Posiadacze rodzinnych ogródków działkowych zyskali wraz z nowymi przepisami dodatkowe uprawnienia. W przypadku śmierci działkowca ustawa przewiduje, że jest to przesłanka do wygaśnięcia prawa do działki, ale z drugiej strony bliscy zmarłego nie pozostają bez możliwości działania, by pozostać w posiadaniu owego ogródka.

Reklama

Prawo do działki może przypaść przede wszystkim małżonkowi osoby zmarłej. W ciągu pół roku od momentu jego śmierci żona może złożyć oświadczenie woli o chęci jej przejęcia. Gdyby tego nie zrobiła, prawo do dziedziczenia przysługuje innym najbliższym osobom.

Ale uwaga! W tym przypadku termin zgłoszenia wynosi 3 miesiące! Wyjątkiem byłaby sytuacja, gdyby Pani mama nie żyła. Wtedy to Pani przysługuje pół roku.

Jeżeli jednak roszczenie zgłosi kilka osób, np. brat, kuzyn i stryj, wówczas sprawę będzie rozstrzygał sąd, biorąc pod uwagę, kto wcześniej korzystał z działki razem ze zmarłym.

Odpowiada: Agnieszka Antoniak, prawnik

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Kurier TV

Zobacz również

  • Trwa akcja „Masz kłopot z pożyczką frankową? Dowiedz się, co możesz zrobić”. Warto z niej skorzystać i uzyskać bezpłatną poradę prawną dotyczącą niejasnych a czasami niedozwolonych zapisów w... więcej