Gdzie szukać darmowej pomocy prawnej?

Słyszałam, że jak nie stać mnie na prawnika, to mogę gdzieś znaleźć pomoc i poradę. Są ponoć instytucje, które jej udzielają. Jak je znaleźć? Cecylia, 63 lat, Bielsko-Biała

Jeśli potrzebuje pani porady prawnej, a nie ma pieniędzy na adwokata, rzeczywiście można skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. By ją znaleźć trzeba przede wszystkim udać się do najbliższego urzędu gminy lub miasta. Samorządy często organizują cykliczne bezpłatne porady prawników specjalizujących się w różnych dziedzinach.

Na spotkanie z adwokatem można umówić się w urzędzie gminy, miejskim lub gminnym ośrodku pomocy społecznej. Darmowej pomocy prawnej osobom niezamożnym udzielają także organizacje pozarządowe: fundacje, stowarzyszenia i zrzeszenia, które specjalizują się w konkretnych problemach, np. Fundacja Kobieca eFKa, Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków i Kolizji Drogowych „Alter Ego” czy Krajowe Stowarzyszenie Antymobbingowe.

Niektóre z nich działają lokalnie, inne mają zasięg ogólnokrajowy

Reklama

Warto zajrzeć na stronę www.mapaporadnictwa.org, gdzie znajduje się wyszukiwarka instytucji i organizacji, które specjalizują się w udzielaniu porad i pomocy w konkretnej dziedzinie. Na terenie każdego powiatu działają także punkty interwencji kryzysowej. Ich obowiązkiem jest udzielanie pomocy (także prawnej) mieszkańcom powiatu, którzy znaleźli się w szczególnie trudnej sytuacji.

Kontakt do takiego punktu można uzyskać w najbliższym ośrodku pomocy społecznej. Podstawowej pomocy i porady udzieli także Biuro Porad Obywatelskich. Informuje on osoby niezamożne i w trudnej sytuacji życiowej o przysługujących prawach w różnych dziedzinach: sprawy mieszkaniowe, ubezpieczenia, prawo pracy, rodzinne, spadkowe, pomoc społeczna czy kwestie związane z zadłużeniem. Porady udzielane są przez internet i w oddziałach terenowych.

Kiedy potrzebna jest porada

Od 1 stycznia 2016 r. na terenie całego kraju powstanie ponad 1500 punktów, w których adwokaci i radcowie prawni będą bezpłatnie udzielać pomocy prawnej. Szczegółowych informacji, gdzie pomoc będzie udzielana (adresy, telefony, godziny przyjmowania, itd.), dostarczać będą urzędy gminy i miast.

Prawo do takiej pomocy przysługuje m.in. młodzieży do 26 r.ż., seniorom po 65 r.ż., osobom, które posiadają Kartę Dużej Rodziny.

Piotr Jurek z kancelarii adwokackiej w Krakowie

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Takie jest życie

Zobacz również

  • 1. Wydawana przez NFZ karta ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ zapewnia pokrycie kosztów leczenia w krajach Unii zgodnie z obowiązującymi w nich przepisami. A to oznacza, że niektóre z tych kosztów,... więcej