Jak przedłużyć gwarancję na sprzęt AGD i RTV

Rozszerzona gwarancja to usługa często oferowana przez sklepy z elektroniką oraz sprzętem AGD. Za dodatkową opłatą klient otrzymuje zapewnienie o darmowych naprawach uszkodzeń, które pojawiły się po wygaśnięciu standardowej gwarancji producenta, a więc po 2 latach od zakupu. W rzeczywistości rozszerzona gwarancja, która może trwać nawet do 5 lat, to tak naprawdę dodatkowe ubezpieczenie. Czy warto ją wykupić? Tak, jeśli uważnie przeczytamy jej warunki, a nie tylko uwierzymy na słowo sprzedawcy.

– Musimy mieć pewność, że podpisywana umowa na pewno zawiera wszystkie istotne dla nas zapisy, aby nie okazało się, że np. upadek urządzenia ze stołu będzie objęty rozszerzoną gwarancją, a zarysowanie już nie – radzi Marta Dąbrowska, kierownik działu marketingu sklepu neonet.pl.

Reklama

Przed zakupem tej gwarancji-polisy zawsze trzeba zagłębić się w OWU (ogólne warunki ubezpieczenia). Oto prosty przykład – kupno nowej pralki. W przedłużonej gwarancji często jest mowa o tym, że nie będzie ona obowiązywać, jeśli pralki nie podłączy hydraulik z uprawnieniami (musi na gwarancji przybić pieczątkę). Oczywiście wiemy, że z reguły robimy to sami.

Kto wezwie hydraulika do podłączenia dwóch wężyków i mu za to zapłaci?

Sprzedawca z jednego ze sklepów AGD w anonimowym wywiadzie na gazeta.pl zwraca uwagę na jeszcze jedną rzecz – amortyzację sprzętu, czyli jego wartość rynkową po 3, 4 czy 5 latach. Kupiliśmy laptopa za 4 tys. zł, ale w piątym roku użytkowania się zepsuł. Koszt naprawy wynosi 2,5 tys. zł (płyta główna, procesor i pamięć), a wartość laptopa po amortyzacji (wiek, wartość rynkowa, zużycie) wynosi 1 tys. zł. Oznacza to, że musimy dopłacić za naprawę 1,5 tys. zł lub ubezpieczenie przepada! Radzi też, by sprawdzać strony internetowe producentów. Czasem wystarczy się na nich zarejestrować, by automatycznie przedłużyć gwarancję do 5 lat – taką promocję miały między innymi Panasonic oraz Toshiba.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady prawne

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Prowadzę niewielką firmę. Opłacam pracownikom kurs angielskiego, bo znajomość języka obcego jest niezbędna w naszej działalności. Czy w takim przypadku wydatki z tym związane mogę zaliczyć do... więcej